Na wakacyjnym spotkaniu specjalnym Mario przedstawił nam interesującą prezentację dotyczącą japonizacji współczesnej kultury. Często nie zdajemy sobie sprawy ze skali tego zjawiska. Wzajemne przepływy popkulturowe i inspiracje między Wschodem a Zachodem istniały już od wieków, w szczególności procesy przyśpieszyły po rewolucji Meiji i po zakończeniu II wojny światowej. Wschód czerpał z Zachodu a Zachód ze Wschodu. Tzw. recykling kulturowy był na różnych poziomach i w różnych okresach. Bywały sytuacje, że motywy i bohaterowie zostały twórczo rozwinięte przez drugą stronę i… wróciły po swoistym rebrandingu.
Obecna fala boomu na mangę i anime każe nam jeszcze inaczej popatrzeć na zjawisko japonizacji. W dobie prequeli, sequeli, mashupów i coverów oraz rozwiniętej retromanii, duchologii i mitologizacji świata analogowego japonizacja jest lustrem, w którym sami możemy się przejrzeć. Efekty mogą być pozytywnie zaskakujące i na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy! Komiksy, gry, muzyka, literatura, filmy, seriale. Kto był pierwszy? Kto od kogo zapożyczył główne wątki w innym opakowaniu? Czy zawsze opłaca się zmieniać i adaptować dzieła do wrażliwości odbiorcy z innej kultury? Czy lepiej oglądać i czytać oryginały – czy może zaryzykować „epigonów”? W dobie umasowienia kultury trudno rozpoznać inspiracje, chyba że ktoś jest fanem :} Mario zrobił nam prawdziwy rollercoaster po tytułach, a znając jego dociekliwość – nie powiedział ostatniego słowa!
Mariusz „Mario” Górski – absolwent UAM w Poznaniu. Szef działu mangi & anime w Klubie Miłośników Fantastyki „Sagitta”, działającym przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki. Youtuber prowadzący kanał oraz fanpage Komiksem po łapach. Pierwsze kroki stawiał na początku XXI wieku w Klubie Mangi w Sieradzu. Zainteresowany kulturą Wschodu. Pasjonat komiksu, mangi, polityki i historii. Znawca twórczości Osamu Tezuki. Członek zespołu tworzącego podkast „Stacja Sagitta”.