Ciekawi was postapo? Zombie nie ma, ale też jest fajnie! Zapraszamy do lektury!
Jaka jest historia Zagłębiowskiego Konwentu Postapokaliptycznego Ziemie Jałowe?
Wcześniej jedynie braliśmy udział w podobnych wydarzeniach. W Polsce jest ich trochę i każde z nich jest zupełnie inne, choć łączy je ten postapokaliptyczny zamysł. W nas jednak pojawiła się chęć zrobienia czegoś lokalnego, swojego i w nieco innym klimacie. Do świata postapo, znanego nam z innych imprez, dołożyliśmy western i tak stało się to naszym znakiem rozpoznawczym. Sam konwent zaczęliśmy organizować w pokopalnianym budynku administracyjnym w Będzinie Grodźcu. I właśnie ten budynek stał się domem dla tego wydarzenia na długie lata. Przeżyliśmy tam całe mnóstwo ciekawych wspomnień, samo miejsce ciągle ewoluowało. Co jakiś czas zmienialiśmy dekoracje, pomieszczenia fabularne lawirowały między pokojami Kopalni i sama impreza też się zmieniała. Z czasem pojawił się jeszcze jeden motyw u nas i był to cyberpunk. Pojawił się z chęci urozmaicenia całego świata gry, jak i samego wyglądu miejsca. W 2020 roku musieliśmy opuścić budynek i wtedy impreza została przeniesiona do Gliwic, a konkretniej na Battlezone Arenę. To miejsce do strzelanek asg, wygląda jak małe westernowe miasteczko zbudowane ze starych palet. Gdy je zobaczyliśmy od razu trafiło w nasze gusta. W momencie gdy pojawiamy się na miejscu przystrajamy teren, by bardziej pasował do klimatów postapo. Rozwieszamy różne szmaty, gracze przywożą też swoje dekoracje, które na te kilka dni tworzą piękną otoczkę zapadłej dziury na pustkowiach.
Kto jest organizatorem wydarzenia?
Większość z nas jest członkami bractwa Siły Terenowe Outpost. Choć nie jest to wymogiem do bycia organizatorem wydarzenia to jednak stąd cały ten konwent powstał. Ogólnie jesteśmy pasjonatami postapokalipsy i wszystko to robimy w czasie wolnym. Jednak muszę tutaj wspomnieć, że organizatorzy to nie wszyscy zaangażowani w ten projekt. Uczestniczy w tym masa ludzi – Mistrzowie Gry, obsługa konwentowa, twórcy programu, goście, artyści, osoby specjalizujące się w różnych dziedzinach i wykorzystujące to do współtworzenia tego konwentu. Jakbym miała tak mniej więcej policzyć to będzie ok 80-90 osób zaangażowanych w to.
Ile larpów odgrywa się podczas konwentu?
W trakcie konwentu odbywa się tylko jeden larp – organizowany przez nas jako główna atrakcja wydarzenia. Trwa on zazwyczaj około 3 dni. W tym roku nieco go wydłużamy, bo będzie zaczynał się we wtorek i trwał aż do piątku. Czasem uczestnicy zgłaszają swoje małe larpy, trwające tylko kilka godzin i odbywają się one po zakończeniu naszego. Zwykle jest to sobota, która jest już dniem stricte konwentowym.
W jakim świecie dzieją się larpy?
Jeśli chodzi o nasz larp to jest on osadzony w uniwersum Mrocznej Wieży Stephena Kinga. Jednak nie trzymamy się sztywno tego świata, można u nas znaleźć wiele odniesień do znanej nam popkultury. Czerpiemy inspiracje z wielu książek czy filmów, dokładając też coś od siebie. Jeśli chodzi o larpy zgłaszane przez uczestników to klimaty są przeróżne. Mieliśmy w zeszłym roku grę na podstawie serialu Allo Allo, a kilka lat wcześniej został zgłoszony larp The Sims.
Jakie eventy towarzyszą konwentowi?
Jak mówiłam wcześniej – przede wszystkim larp, ale to zdecydowanie nie wszystko. Gdy ten się już skończy nadchodzi pora na część konwentową, na której uczestnik z pewnością nie będzie się nudził. Jednym z popularniejszych eventów jest licytacja za tzw. Punkty Doświadczenia, które wcześniej gracz zdobywa za wykonywanie questów i epickie akcje w grze. Odbywa się ona krótko po zakończeniu larpa i daje możliwość wylicytowania sobie najróżniejszych nagród. Poza tym ma miejsce sporo konkursów i prelekcji, nie zabraknie również aktywności fizycznych w klimacie, jak Jugger. A czym on jest? To chyba najpopularniejszy sport drużynowy kojarzący się z postapo, wzorowany na filmie Krew Bohaterów. Dwie drużyny walczą ze sobą o to, kto jako pierwszy zdobędzie i wsadzi czaszkę w oponę. W każdej drużynie jedna osoba walczy o czaszkę, a pozostała czwórka broni jej i przeszkadza w zdobyciu przedmiotu przeciwnikowi. Kolejną tradycją Ziem Jałowych jest piątkowa impreza taneczna, na której można się wyszaleć do białego rana. W sobotni wieczór również nie próżnujemy, bo regularnie już od kilku lat koncertuje u nas Favorit89 – polski artysta sceny synthwave. W zeszłym roku gościliśmy u siebie też ekipę, która wystąpiła z pokazem fireshow.
Ile edycji konwentu larpowego odbyło się i jakie wspominacie najlepiej?
Teraz będzie trzynasta edycja naszego konwentu. Ciężko wybrać, które wspominamy najlepiej, bo każda ma w sobie coś niepowtarzalnego. Ale zdecydowanie dobrze wspominamy edycje organizowane na Kopalni Grodziec, która to była takim naszym kątem na świecie.
Gdzie odbywa się event?
Od niedawna organizujemy się w Gliwicach, na Battlezone Arena.
Kto może wziąć udział w konwencie?
Praktycznie każdy, kto ukończył 18 rok życia i jest zainteresowany przynajmniej jednym z klimatów, które oferujemy.
Są jakieś anegdoty związane z ZJ?
Całe mnóstwo! Zresztą, gdyby przez tyle lat ani jedna nie powstała, to chyba źle by to o imprezie świadczyło. Mogłabym długo przytaczać różne historie, ale na tę chwilę opowiem tylko jedną. Jak wcześniej wspomniałam większość organizatorów jest z bractwa S.T.O. Jednak to nie wszyscy członkowie, jest jeszcze wielu innych, którzy w różnym stopniu są zaangażowani w imprezę. Czasem jest tak, że ktoś chce dołączyć do bractwa, a nawet zostanie przyjęty. Co do samego przyjmowania mamy pewną tradycję – zwykle na naszej piątkowej imprezie osoba, która ma zostać przyjęta jest wyciągana z tłumu, z głośników zaczyna lecieć Celine Dion, śpiewająca słynną piosenkę z filmu Titanic. Następnie wnoszone są drzwi, dotychczasowy rekrut jest na nich sadzany i gdy jest już na nich ulokowany, wtem tłum podnosi go i dryfuje on do dźwięków utworu na fali rąk. Wszyscy wtedy też śpiewają, fałszując jak się da, ale cóż to za wzruszająca chwila! Lata temu sama byłam na tych drzwiach i muszę przyznać, że jest to coś niepowtarzalnego.
Gdzie was można złapać w sieci? Blog, fanpejdż, strona?
Głównie korzystamy z fb do informowania ludzi o różnych rzeczach: https://www.facebook.com/ZiemieJalowe
Mamy też swój kanał na Discordzie, gdzie można rozmawiać między sobą luźno i nie tylko na tematy związane z konwentem. Mamy też swoją stronę www.ziemiejalowe.pl na której można znaleźć ważne informacje na temat danej edycji i formularze. Koszystamy też z Instagrama, choć nie zdarza nam się to regularnie www.instagram.com/ziemie_jalowe
Czy znasz może historię larpów w Polsce?
Nie, ale historia larpów na pewno sięga początku lat 90., a zapewne i dalej. Wydaje mi się, że powstawały różne ośrodki, w różnych miastach niezależne od siebie. Ale nie jestem ekspertem. Historia larpów postapokaliptycznych sięga zaś okolic 2005 roku – wtedy powstawało OldTwon i Tornado.
Dzięki za odpowiedzi i życzymy kolejnej udanej edycji Ziem Jałowych!
Jeśli interesujesz się tematyką larpów zachęcamy do zapoznania się z:
Nazwa | Link |
---|---|
Cyber… Western… Postapo – tak, to Ziemie Jałowe! | Link |
Kurs na Kola | Link |
Lublin kocha larpy – po prostu | Link |
Oto i oni - Flamberg | Link |
Porozmawiajmy o cosplayu z taktem – wywiad z Hatto Danmari (Stowarzyszenie Porozmawiajmy O Popkulturze – Ale Raczej Taktownie “POP-ART”) | Link |