Opowiedz nam kilka słów o sobie, przedstaw się, zareklamuj :}
Patryk Jaroń, lat 32. Wielki fan fantastyki, fechtunku mieczem, kalisteniki i… anime :} Nie wyobrażam sobie życia bez treningu i nie widzę siebie w innej dziedzinie niż pisarstwo. Planuję też wrócić do rekonstrukcji historycznej. Moim celem jest tworzyć przynajmniej jedną książkę rocznie (może nawet dwie) i opanować podciąganie na jednym ręku. Lubię podróże i gry komputerowe, choć ostatnio mam na nie coraz mniej czasu. Priorytety…
Jak zaczęła się twoja przygoda z pisaniem?
Pisałem sporo jeszcze zanim pomyślałem, by napisać pierwszą książkę. Odbywało się to na zasadzie gry w RPG przez forum. Był mistrz gry prowadzący główną narrację oraz gracze, z których każdy wcielał się w jedną postać. Było to bardzo podobne do tworzenia wspólnego opowiadania. Pisało się o odczuciach postaci, jej działaniach, relacjach z innymi postaciami, o wszystkim tym, co pisze się w książce, z tym że nie miało się nad wszystkim kontroli. Tak czy owak, było to bardzo fajne przygotowanie do właściwej książki. Pewnego dnia po prostu pomyślałem, że chciałbym to robić częściej (pisało się post zwykle raz w tygodniu) i stąd narodził się pomysł, by zacząć pisać.
Jakich pisarzy cenisz?
Brandona Sandersona. Za to, że tworzy świetne książki oraz za to, że dzieli się swoją wiedzą z innymi, całkowicie za darmo. Na Youtubie jest wiele filmów z jego poradami dotyczącymi każdego aspektu tworzenia książki. To nieoceniona pomoc dla każdego rozpoczynającego swoją przygodę z pisaniem. Mógłby brać za to wielkie pieniądze a tego nie robi. Za to w Polsce, pewien znany pisarz, którego nazwiska nie wymienię, zdecydowanie odmówił podzieleniem się choćby jednym zdaniem, mówiąc, że nie będzie zdradzał swoich technik. Wpadło mi to w oko kilka lat temu, chyba w jakimś wywiadzie, który czytałem. Dlatego tak cenię Sandersona.
Jakie książki wpłynęły na ciebie najbardziej?
Władca Pierścieni i Saga Wiedźmińska. LOTR dlatego, że była to pierwsza książka fantasy, w której się zaczytywałem jeszcze w podstawówce. Ona rozbudziła moje zainteresowanie fantastyką a potem Wiedźmin podsycił ten ogień.
Jaka tematyka cię interesuje? O czym chciałbyś pisać?
To obszerny temat. Mam szerokie zainteresowania. Przede wszystkim nie chcę być znany jako pisarz jednego dzieła, ale chcę mieć kilka książek/serii na koncie, które będą równie dobre, a najlepiej każda jeszcze lepsza od poprzedniej, gdyż chcę się rozwijać. Raczej nie będę tworzył typowego high fantasy. Celuję w tzw. low fantasy, czyli bardziej mroczny i brutalny świat, w którym jednak nie zabraknie też jaśniejszych momentów w postaci poczucia humoru, rozluźniającego atmosferę. Teraz planuję też stworzenie książki w kategorii fantastyki współczesnej oraz później, za czasów drugiej wojny punickiej (historia alternatywna). Do tego kilka pomysłów z bardziej klasycznej fantastyki. Zdecydowanie mam o czym pisać!
Czy możesz opowiedzieć o swoim debiucie Kroniki Pierwszego Proroctwa?
Hmm… Od czego by tu zacząć? Od razu rzuciłem się na głęboką wodę. Pisałem z zamiarem, by czytelnicy dostali w swoje ręce jak najwięcej dobrego, więc nie szczędziłem stron. Koniec końców napisałem ich ponad 800. Dopiero potem się dowiedziałem, że standardem w Polsce są powieści znacznie krótsze. Do tego jednak czasu skończyłem też Naznaczonego, który ma stron ponad 700. Obie potem musiałem skrócić, więc w obu przypadkach mam już całkiem sporo materiału na kolejne tomy. Teraz jednak planuję tworzyć książki o długości około 350 stron i jest to główna rzecz, której nauczył mnie mój debiut.
Włożyłem w Kroniki mnóstwo wysiłku i wiele się nauczyłem a odbiór książki bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Oczywiście zdarzały się i osoby, którym moja książka nie podeszła, ale nie da się stworzyć powieści, która spodoba się absolutnie każdemu. Koniec końców uznaję debiut za udany, ale z każdą kolejną książką chcę mierzyć jeszcze wyżej :}
Startujesz z akcją crowdfundingową na wspieram.to. Celem jest zebranie środków na wydanie książki Naznaczony (fragment możecie przeczytać pod linkiem). Czy możesz przybliżyć książkę i jej historię?
Książka opowiada o najlepszym łowcy nagród na kontynencie, starającym się przetrwać w świecie, w którym z łowcy stał się zwierzyną. Nie wie dlaczego zainteresowała się nim tajemnicza organizacja dybająca na jego życie, ale wie, że tym razem sam może nie dać sobie rady. By przetrwać, będzie musiał się zmienić. Szukając informacji o organizacji, Reyn otrze się o największą tajemnicę znanego mu świata, o tzw. Puste Wieki. Czas, po którym nie przetrwała żadna historia, żaden zapisek czy choćby plotka, zupełnie jakby ktoś wymazał ten czas z istnienia. Okres ten okryty jest mgłą tajemnicy.
Reyn spotka na swojej drodze niebanalnych towarzyszy, którzy z różnych powodów połączą z nim swoje losy. Poza osobistym wątkiem głównej postaci, położyłem duży nacisk na relacje między towarzyszami. Każdy z nich jest zupełnie inny co tworzy ciekawą dynamikę relacji.
W jakim świecie dzieje się historia Reyna? Na ile tomów zaplanowałeś powieść?
Akcja powieści dzieje się w bezwzględnym świecie low fantasy, w którym nie ma wyraźnego podziału na dobro i zło. To świat szarości, w którym trudno jest przetrwać. Nie tylko z powodu ludzkiej mentalności, ale i zjawisk magicznych istniejących na świecie. W świecie tym istnieją różne rasy, ale… nie ludzie. Ludzkość została zniszczona.
Sądzę, że powinienem zamknąć całość w trzech tomach.
Jakie nagrody czekają na wspierających?
Nagrody być może nie są zbyt wymyślne, ale starałem się skupić na tym, co faktycznie mogę dostarczyć. Widziałem, że wielu autorów akcji dodaje jako nagrody różne gadżety, jak kubki, zakładki itp., ale ja się na tym kompletnie nie znam. Dlatego zdecydowałem, że ograniczę się do samych książek, w tym limitowanej edycji w twardej oprawie, która nie będzie dostępna później w sprzedaży, czy zniżkach na moje kolejne książki, które są w planach. Przede wszystkim mam nadzieję, że wspierający dołożą swoją cegiełkę do projektu, bo zwyczajnie spodoba im się to, co piszę. Dlatego do projektu dodałem spory fragment (około 100 stron) książki.
Gdzie można śledzić informacje o twoich projektach? Blog, fanpejdż, strona?
Najbardziej aktualne informacje są zawsze na moim Instagramie – https://www.instagram.com/patryk.jaron.autor/
Kto jest ilustratorem książki?
Artur Tymiński, polecam! https://www.deviantart.com/artur-tyminski?fbclid=IwAR0VQF_ZPyv722p3bp1kKTbKZvlu_bN7P5jyP5Zu2F0PqQ6brqFObllR4-Y
Czy masz w planach rozbudowę uniwersum?
Na razie skupiam się na tym, by skończyć właściwą powieść, a co będzie potem? Jeśli książka się przyjmie, to jestem otwarty by napisać o tym świecie więcej.
Jakie tytuły i autorów poleciłbyś czytelnikom?
Ponownie, Brandona Sandersona. Jego Archiwum Burzowego Światła i Z Mgły Zrodzonego. Poza nim jeszcze Trylogia Magów Prochowych Briana McClellana (swoją drogą, uczeń Brandona).
Czy planujesz crossovery albo mashupy?
Chyba za wcześnie na takie pytania. Książka najpierw musi się przyjąć :}
Dzięki za odpowiedzi! Powodzenia i weny! Zachęcamy do wsparcia zbiórki:
Wspieram.to: Naznaczony – powieść low fantasy