Czasem czytając czy przeglądając książki wpadamy na myśl, że dana kreska jest znajoma i zaczynamy poszukiwania. Tak miałem kiedyś z ilustracjami Bohdana Butenki, które po raz pierwszy zobaczyłem na książce I ty zostaniesz Indianinem. Potem już poleciało: Wakacje z duchami, Emil i detektywi, Niewiarygodne przygody Marka Piegusa, Wakacje z duchami i… masa innych (także w dziecięcych czasopismach), w tym najważniejsze dla wielu fanów twórczości Butenki – Gucio i Cezar, Gapiszon, Kwapiszon oraz (co może wydawać się dość zaskakujące) wznowienia Niziurskiego z lat 90.
Butenko miał swój własny specyficzny styl, który oczywiście ewoluował i nie da się go zamknąć w szufladce „children drawing” by Midjourney :} Awangardowe, dowcipne i eksperymentalne ilustracje wychowały plastycznie i literacko miliony Polaków. Co łączy fotokomiksy Butenki z Kabaretem Starszych Panów, Japonią i… Matejką? Możecie się dowiedzieć czytając książkę Dariusza Rekosza Bohdan Butenko. Pinxit i cała reszta, wydaną w nietypowym formacie, elegancko i z ciekawymi materiałami archiwalnymi. Nie jest to naukowe opracowanie tematu ani sucha biografia. Pozycja przypomina bardziej wywiad-rzekę, rozmowę z rysownikiem i wyławianie ciekawostek niż prześlizgiwanie się po twórczości. Owszem, książka zaczyna się ab ovo, poprzez dorastanie, pierwsze prace, kontakty z czytelnikami i odbiór twórczości Butenki przez innych, często dość egzotyczne instytucje, niemniej jednak wątki młodzieżowych seriali, współpracy z pismami dla dzieci i wspomnianą kwestię japońską stanowią najciekawsze (przynajmniej dla mnie) fragmenty książki.
Książka jest nie tylko wędrówką po życiorysie Butenki, ale również powrotem do PRL, z uwzględnieniem ówczesnych realiów. Jest napisana stylem gawędziarskim i stosunkowo luźnym, jednocześnie ma ciepły klimat i widać, że panowie darzyli się sympatią. Mamy także sporo o renesansie twórczości rysownika w latach 90. i kolejnych. Książkę uzupełniają krótkie wspomnienia, alfabet, wykaz książek, w których zamieszczono ilustracje rysownika i wiersz. Polecam wszystkim, zainteresowanym nie tylko komiksami czy epoką, ale przede wszystkim poszukiwaczom ciekawostek.
One thought on “Bohdan Butenko. Pinxit i cała reszta”