Na pytania odpowiadają Julia i Artur z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie.
Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie posiada filie. Czy dane filie są wyspecjalizowane pod kątem określonego rodzaju literatury, komiksu, filmu?
Aktualnie Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie działa w 32 filiach, ulokowanych w większości dzielnic miasta, zapewniając czytelnikom dostęp do literatury oraz wydarzeń kulturalno-edukacyjnych. Niektóre z filii faktycznie wyróżniają się posiadaniem specjalnych zbiorów poza książkami, jak audiobooki, filmy na dvd, komiksy czy gry planszowe. Funkcjonują dwie filie w całości wypełnione literaturą dziecięcą. Dodatkowo w filii nr 7 można zagrać na konsolach, natomiast w ProMediach wypożyczyć można czytniki ebooków, dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami.
Biblioteka Promedia mieści się w kultowym budynku Szczecina, w którym wcześniej funkcjonował Empik. Czy jest to szczególne miejsce w mieście?
Faktycznie, ProMedia mieszczą się w samym centrum Szczecina, przy świeżo odremontowanej alei Wojska Polskiego, skąd blisko do najważniejszych miejsc w mieście. Są też szczególną filią MBP, ponieważ w ich zbiorach znajdują się wyłącznie książkowe nowości, a także duża kolekcja audiobooków oraz filmów i seriali na dvd. W ProMediach regularnie odbywają się także interesujące wydarzenia kulturalne, czyli spotkania z autorami, wykłady i prelekcje oraz kluby dyskusyjne. Dodatkowo Sala Spotkań ProMediów pełni także rolę małej galerii sztuki, gdzie co miesiąc prezentowane są obrazy, fotografie lub rzeźby.
Klub Miłośników Mangi pojawił się niedawno na mapie Szczecina. Czy możesz o nim opowiedzieć?
Będąc fanem popkultury japońskiej od wielu lat, regularnie przy różnych okazjach prowadziłem prelekcje tematyczne w ProMediach. Około roku temu, w jednej z rozmów z koleżanką – kolekcjonerką mang, doszliśmy do wspólnego wniosku, że warto utworzyć cykliczne wydarzenie dla fanów i fanek japońskich komiksów i animacji, a przy okazji pokazać szczególnie młodszym odbiorcom, że w bibliotece jak najbardziej można ciekawie i swobodnie rozmawiać o swoim hobby. Pomysł więc zakiełkował i tak po przygotowaniach, 15 grudnia 2022 r. otworzyliśmy pierwsze spotkanie [Isekai’a Klubu Miłośników Mangi]. Oczywiście, pierwszym tematem zostało przedstawienie w mangach świętowania Bożego Narodzenia w Japonii. W kolejnych miesiącach razem z fanami i fankami mangi ze Szczecina i okolic rozmawialiśmy o gatunkach komiksów japońskich, tytułach kultowych i najnowszych, polskich wydawnictwach mangowych oraz filmach anime, wyświetlanych w kinach. Frekwencyjnie bardzo przyciągnęło spotkanie na temat inspiracjach z mang przy tworzeniu cosplayów. W ciągu siedmiu miesięcy działania pierwszego sezonu Klubu Miłośników Mangi, zorganizowaliśmy także dwa spotkania specjalne w formie wiedzówek o mandze i anime z nagrodami. Oczywiście, podczas „normalnych” spotkań Isekai’a na finał zawsze zapraszamy uczestników do konkursu, a najlepszych nagradzamy komiksami lub gadżetami z ulubionych tytułów.
Gdzie mieści się Filia nr 28 MBP w Szczecinie?
Filia nr 28 MBP mieści się także w centrum miasta, między dwoma dużymi galeriami handlowymi. Otoczona jest wieloma przystankami komunikacji miejskiej, dzięki czemu łatwiej do niej dotrzeć osobom starszym i mieszkańcom innych dzielnic miasta. Biblioteka przy placu Lotników posiada bardzo duże zbiory literatury polskiej, zagranicznej oraz popularnonaukowej. Szczególną frajdę znajdą tu fani fantastyki, kryminałów, historii oraz literatury dziecięcej.
Filia nr 28 MBP w Szczecinie posiada księgozbiór komiksów. Jak on wygląda i co można w nim znaleźć?
Filia nr 28 posiada kolekcję komiksów z całego świata: znajdziemy tam zarówno komiksy superbohaterskie, ambitne komiksy uznanych twórców (prace Guy’a Delisle’a, Alison Bechdel, Willa Eisnera) oraz starsze i ważne serie mangowe (Akira, Monster, Cowboy Bebop). Inwestujemy także w pozycje młodych twórców – jak ostatnio w komiksy Tillie Walden. Bardzo popularne są także komiksy dla dzieci i młodzieży (Hotel dziwny, Detektyw Miś Zbyś na tropie, Pamiętnik Wisienki czy Heartstopper). Nie ograniczamy się do jednego tematu – mamy sporo prac obyczajowych i psychologicznych (Lżejsza od swojego cienia Katie Green czy manga Dobranoc, Punpunie Inio Asano), historycznych (Berlin Jasona Lutesa), biograficznych (Munch Steffena Kvernelanda) oraz adaptacji literackich (Zabić drozda). Nasze zbiory są także różnorodne pod względem formy – posiadamy zarówno albumy wydane w bogatych kolorach (Kot rabina Joanna Sfara), jak i czarno-białe (Prosto z piekła Alana Moore’a), zachwycające bogactwem szczegółów (Złoty wiek Cyrila Pedrosy) i te oszczędne w formie (Festiwal Jacka Świdzińskiego). Często kupujemy także serie (przede wszystkim przygodowe) i pilnujemy, by dokupić kolejne ukazujące się tomy (jak w przypadku Thorgala). Ponieważ zbiór jest sukcesywnie powiększany od wielu lat, to udało nam się zachować w nim tytuły starsze, często trudno dostępne na rynku.
Jak wygląda struktura czytelników filii nr 28?
Biblioteka przy placu Lotników jest najczęściej odwiedzaną filią w centrum Szczecina, a nawet i na całym lewobrzeżu miasta. Z racji lokalizacji, dużego zbioru książek oraz profesjonalnej obsługi, przychodzą do nas osoby bez względu na wiek, płeć czy gusta czytelnicze. Można jednak zauważyć, że ze względu na większy zakup książek o wysokiej wartości literackiej (nominowanych do światowych i polskich nagród, docenianych przez krytyków, a również książek z niszowych wydawnictw) filię odwiedzają licznie czytelnicy lubiący trudniejszą literaturę. Oczywiście, unikatowy zbiór komiksów także przyciąga konkretnych czytelników – cieszymy się odwiedzinami miłośników tej dziedziny sztuki, często przyprowadzają oni następnie swoich znajomych interesujących się komiksowym rynkiem wydawniczym. Kolejna duża grupa to rodzice dbający o rozwój swoich dzieci od najmłodszych lat: zaczynają wypożyczanie od kolorowych książek kartonowych, wracają wraz z rosnącym dzieckiem po opowiadania i lektury szkolne, a nasze bibliotekarki obserwują jak dzieci z czasem zaczynają przychodzić same po powieści obyczajowe czy prozę fantasy. Nie zapominamy też o wydawniczych hitach, dzięki czemu stale pojawiają się u nas czytelnicy lubiący być na bieżąco – są to osoby, dla których książka jest niezbędnym elementem codzienności.
Jakie akcje związane z popkulturą organizuje MBP w Szczecinie?
Przybliżamy czytelnikom książki związane z popkulturą, zapraszamy ciekawych autorów oraz ludzi kultury. W partnerstwie ze Stowarzyszeniem POP-ART w ProMediach odbyły się Szczecińskie Spotkania Komiksowe, kolejne edycje Dnia Darmowego Komiksu oraz spotkania autorskie w ramach Betonu – zachodniopomorskich spotkań z komiksem i popkulturą. Fanów i fanki mangi i anime co miesiąc gościmy w ProMediach podczas spotkań [Isekai’a Klubu Miłośników Mangi]. W tym roku w formie plenerowej obchodziliśmy także Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów. Wtedy wsparły nas dwa duże wydawnictwa komiksowe – J. P. Fantastica oraz Egmont.
Gdzie szukać informacji o eventach organizowanych przez MBP w Szczecinie?
Wszystkie informacje dotyczące wydarzeń organizowanych w naszych filiach umieszczamy na naszej stronie internetowej, na fanpage’u na Facebooku oraz Instagramie, a także w lokalnych mediach tradycyjnych i elektronicznych. Co miesiąc rozsyłamy czytelnikom newsletter.
Gdzie organizowane są targi komiksu w Szczecinie? Kto może przynieść komiksy?
Dużych targów komiksu w Szczecinie, podobnych do tych z Łodzi, jeszcze nie udało się zorganizować. Jednak od około 10 lat odbywała się Giełda Komiksów, którą z czasem włączyło w swoje działania Stowarzyszenie POP-ART. Obecnie jako biblioteka promujemy czytelnictwo komiksów, dostępnych w naszej filii. Jesteśmy także partnerem corocznych Betonów – zachodniopomorskich spotkań z komiksem i popkulturą, na które zapraszani są twórcy, znawcy oraz zwolennicy komiksów.
Czy artyści związani ze Szczecinem biorą udział w wydarzeniach organizowanych przez MBP?
Oczywiście, wśród naszych gości, jest wielu artystów ze Szczecina i okolic. Tematy lokalne przyciągają zawsze duże grono odbiorców.
Co możesz doradzić osobom, które mają ochotę założyć własny klub mangi?
Uważam, że warto rozmawiać o swoim hobby w grupie osób wzajemnie się szanujących i chętnych do opowiadania o tym, co sprawia im przyjemność. Biblioteka publiczna powinna być otwarta na różne tematy, także popkulturowe, stąd pomysł na utworzenie [Isekai’a Klubu Miłośników Mangi]. Odbiorcy naszych spotkań czują się swobodnie, widać że lubią opowiadać o swoich ulubionych mangach, brać udział w przygotowanych konkursach oraz prezentować się w cosplayach postaci i komiksów i animacji. Nam, jako organizatorom, sprawia przyjemność przygotowanie kolejnych spotkań, bo dzięki temu pokazujemy, że biblioteka jest dobrym miejscem na aktywność kulturalną także dla młodzieży i „młodych dorosłych”. A mangi to przecież także wytwory literackie, zatem cieszymy się, mogąc propagować ich czytanie i pokazując, że w komiksach znajdują się też dojrzałe treści. Czekamy zatem z otwartością na fanów i fanki popkultury i czytania w każdym wieku.