W tradycyjnym miasteczku sukienniczym Lennep w 1845 roku pewien wyjątkowy człowiek ujrzał światło dzienne i zapisał się w historii. Był to Wilhelm Conrad Roentgen. Cechowała go ciekawość, dyscyplina i wytrwałość, wszystkie niezbędne cechy do udanych badań. 8 listopada 1895 roku odkrył promienie rentgenowskie w Instytucie Fizyki Uniwersytetu w Würzburgu, które od tego czasu zrewolucjonizowały medycynę i fizykę. Teraz to, co niewidzialne mogło zostać uwidocznione bez powodowania zniszczenia lub trwałych negatywnych skutków dla przedmiotu śledztwa. W 1901 roku Roentgen był pierwszą osobą, która otrzymała za tę pracę Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki i od tego czasu jest uważany za „wiodącą postać interdyscyplinarnego i kreatywnego myślenia lateralnego”.
Muzeum Roentgena zostało otwarte w 1932 roku jako instytucja, która kompleksowo bada, dokumentuje i upowszechnia życie, pracę i wpływ Roentgena na otoczenie. Muzeum zabiera zwiedzających w ekscytującą podróż do niewidzialnego świata w medycynie, nauce i technologii. Laboratorium dla zwiedzających, kino, gastronomia, sklep muzealny i wystawy czasowe dopełniają muzealnych doświadczeń. Motto tutaj to nie tylko patrzeć i podziwiać, ale aktywnie i interaktywnie próbować samemu eksperymentować, podążać śladami promieni rentgenowskich i samemu zostać badaczem.
Dzięki unikatowej na świecie kolekcji Niemieckie Muzeum Roentgena umożliwia odbycie pełnej wrażeń podróży badawczej przez przeszłość, jednocześnie patrząc w przyszłość.
Obecny zakres zastosowań promieniowania rentgenowskiego jest niezwykle zróżnicowany. Innowacje techniczne umożliwiają coraz szersze badania. Zastosowania rozciągają się od mikro- do makrokosmosu. Ludzie i zwierzęta, najmniejsze struktury komórkowe i domeny magnetyczne, molekuły i kryształy, skamieliny i znaleziska archeologiczne, dzieła sztuki i mumie, gwiazdy i galaktyki to tylko niektóre z badanych przez rentgenografię obiektów.
Promienie rentgenowskie zrewolucjonizowały medycynę, ale niestety nie zawsze przynosiły korzyści w imię pokoju. Przypomina o tym w muzeum replika szpitala polowego z I wojny światowej. Tutaj też spotkasz pierwszą kobietę, która – dwa lata po Roentgenie – otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Odnosi się to do słynnej badaczki promieniowania Marii Skłodowskiej-Curie. W czasie wojny opracowała mobilne stacje rentgenowskie, z których część z wielkim zaangażowaniem humanitarnym sama kierowała na front. „Petites Curies”, jak nazywano te wozy, uratowały życie wielu rannym żołnierzom. Muzeum opisuje dalszy rozwój i wiele obszarów zastosowań techniki rentgenowskiej do dnia dzisiejszego, wykorzystując liczne zabytkowe urządzenia medyczne, które wspierane są nowoczesnymi instalacjami multimedialnymi. Można też wsiąść do „busa rentgenowskiego” z lat 60., takiego jak te używane do badań przesiewowych na gruźlicę – oczywiście bez promieniowania. Promienie rentgenowskie mają nie tylko znaczenie medyczne. Można je również wykorzystać do identyfikacji fałszerstw sztuki, badania materiałów lub badania obiektów archeologicznych, takich jak 900-letnia mumia peruwiańska należąca do muzeum. Co jeszcze raz podkreślę: promienie X są niewidoczne, ale i tak rozświetlają niejedną ciemność. Nic dziwnego, że Muzeum Roentgena stało się kulturalną latarnią dla Bergisches Land.