Dobre przekleństwo jest jak przyprawa. Potrafi wzmocnić przekaz, ale gdy przesadzimy z doprawianiem to potrawy stają się niesmaczne. Nasi goście, raper Jarosław BISZ Jaruszewski i poeta Krzysztof Kleszcz, zaprosili uczestników debaty do dyskusji na temat roli przekleństw w życiu człowieka. Jak wyjaśnił Bisz, bluzgi w muzyce rapowej spełniają istotną funkcję wyznacznika wiarygodności. Posługując się językiem zbliżonym do tego, który funkcjonuje na ulicach, raper jest bardziej wiarygodny, niż gdyby posługiwał się akademickim językiem czy nowomową. W takiej czy innej formie przekleństwa są obecne także i w poezji, gdy trzeba zachęcić czytelnika do myślenia czy uwypuklić kontekst.
Samo pojęcie przekleństw jest bardzo szerokie. Funkcjonując w świecie, który zachęca do nieskrępowanej wolności, mamy do czynienia ze zwyczajnymi wulgaryzmami, obelgami i bluźnierstwami. Każdy rodzaj niesie ze sobą inne emocje. Czy przekleństwa pomagają? Młodzież zgromadzona na sali zmierzyła się z mapą myśli, skojarzeń dotyczących bluzgów.
Analizując odpowiedzi uczestników doszliśmy do wspólnego wniosku, że tak – przekleństwa pomagają zmniejszyć napięcie i stres i są… zdrowe. Oczywiście, że nie w każdej sytuacji należy bluzgać, tym bardziej że nie każdy to robi, ale większość z nas (nawet jeśli się nie przyzna) właśnie to czyni w chwilach, gdy jesteśmy zdenerwowani, źli i weseli. Rozwijając słownictwo nasze przekleństwa stają się bogatsze i niekonwencjonalne.
Co ciekawe, osoby, które wyszły ze środowisk posługujących się najpopularniejszymi polskimi przekleństwami na co dzień i dokonały awansu społecznego, rzadko ich później używają, a nawet starają się je wykluczyć z rozmów. Przekleństwa nie są wtedy mile widziane, pokazują rozmówcę w złym świetle jako człowieka ubogiego intelektualnie.
Miłym zaskoczeniem była dla nas recytacja, w zasadzie wyrapowanie, fragmentu tekstu stworzonego na bazie mapy myśli, przez jednego z uczestników debaty! Podczas debaty rozmawialiśmy także o utworach Bisza, m.in. o Zapadam się w pamięć, Podziemie, Bez końca, a także o twórczości Krzysztofa Kleszcza, m.in. 3d, 4k, 5g, Odpuść sobie, Kret ma ryć.
Dziękujemy Biszowi i Krzysztofowi Kleszczowi, młodzieży (ze Szkoły Podstawowej Nr 1, Powiatowego Zespołu Szkół nr 1, Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Marii Dąbrowskiej i I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu) nauczycielom, bibliotekarzom, pracownikom instytucji kultury, mediom za przybycie i zapraszamy do udziału w kolejnych wydarzeniach!
Debata o przekleństwach „O bluzgach bez napinki” odbyła się 23 października 2023 r. i była przeprowadzona wspólnie z Klubem Miłośników Fantastyki „Sagitta” oraz stanowiła element projektu „Wyraź siebie!”, realizowanego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”. Program dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Jarosław BISZ Jaruszewski (ur. 1984) – raper, kulturoznawca, autor tekstów oraz słuchowisk. Od początku swojej twórczości doceniany za dobór tematów, zabawy słowem oraz łączenie różnych muzycznych gatunków.
Zdobywca złotej płyty za album „Wilk chodnikowy”, nominowany do Fryderyka za płytę „Wilczy humor”. Występował m.in. na galach „Paszportów Polityki” i „Nagrody Literackiej Gdynia”. Współpracował z Narodowym Centrum Kultury przy kampanii „Ojczysty – dodaj do ulubionych”, a także m.in. z Krakowskim Salonem Poezji, Wrocławskim Domem Literatury oraz Big Book Festiwal interpretując utwory Tadeusza Różewicza, Urszuli Kozioł czy Josepha Conrada.