Co nam daje genealogia i świadomość własnych korzeni? Wbrew pozorom nie tylko satysfakcję z odkrywania rodowodu naszych przodków. Genealogia może być interesującym hobby, sposobem samorozwoju i jednocześnie furtką do kolejnych poszukiwań, także o charakterze komercyjnym. Nabywając informacje o przodkach zdobywamy jednocześnie umiejętności poszukiwania informacji, poznajemy języki obce i łatwiej nawiązujemy kontakty, także z innymi instytucjami.
Młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 1 i II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu na warsztatach poświęconych genealogii i blogowaniu mogła poznać techniki i metody gromadzenia informacji o rodzinie, dowiedzieć się, w jaki sposób archiwizować dokumenty i od czego rozpocząć swoją przygodę z tą, jakże wciągającą, nauką pomocniczą historii.
Nasz gość, regionalista i bloger, Tomasz Stępiński, opowiedział również o tworzeniu blogów, pożytkach płynących z prowadzenia cyfrowych pamiętników i… sposobach na monetyzację swoich zainteresowań, czyli opisał, co robić, a czego nie robić w sieci, aby zaistnieć i zarobić na swoim hobby.
Na koniec zajęć młodzież mogła zapoznać się z przykładowymi kartami dokumentacyjnymi stosowanymi w genealogii i zadać pytania dotyczące praktycznych porad związanych z gromadzeniem danych.
Pierwsze warsztaty „Klikiem w historię” odbyły się 9 października 2023 r. i były przeprowadzone wspólnie z Klubem Miłośników Fantastyki „Sagitta” oraz stanowiły element projektu „Wyraź siebie!”, realizowanego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”. Program dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Tomasz „Kruszon” Stępiński – rocznik ’86, współtwórca Klubu Miłośników Fantastyki „Sagitta”. Animator życia kulturalnego, dziennikarz popkulturowy, regionalista, badacz nowych mediów, miłośnik fantastyki, filmów i komiksów. Prowadzi blogi steamalmanac.pl oraz dziejograf.pl.