Jak nie pogubić się w natłoku informacji, docierających do nas każdego dnia w ekstremalnych dawkach? Jak odnaleźć się w świecie komunikatów perswazyjnych i nie ulec propagandzie? W końcu, na co zwracać uwagę przy lekturze newsów? Oddzielenie prawdy od fałszu w zalewie informacji jest trudne, a w przypadku nieświadomości odbiorców – praktycznie niemożliwe. I nie ma znaczenia, czy odbiorca jest specjalistą w danym zagadnieniu. KAŻDY może się nabrać.
Hejt, fake newsy, dezinformacja, uzależnienie od gier, serwisów społecznościowych i streamingowych, kradzież danych i wizerunku, malware, phishing, stalking, inne rodzaje cyberprzemocy – to wszystko stało się ponurą codziennością naszych czasów, ale na szczęście z wieloma zagrożeniami można sobie poradzić.
Znając mechanizmy działania mediów (manipulacje i komunikaty perswazyjne), łatwiej filtrować docierające do nas informacje, co z pewnością poprawi samopoczucie i ułatwi codzienne funkcjonowanie. Będąc świadomym użytkownikiem Internetu możemy zadbać o zminimalizowanie ryzyka i nie nabierać się na różne chwyty socjotechniczne.
Uczniowie dwóch klas pierwszych II LO im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu, którzy odwiedzili nas 29 września i 2 października 2023 r., mogli się przekonać, że fake newsy i dezinformacja nie są zjawiskiem nowym – istniały praktycznie od początku dziejów człowieka w różnych formach i pod różnymi nazwami (np. kaczki dziennikarskie nie tylko w tzw. sezonie ogórkowym, czyli wakacyjnym, gdy mało się dzieje i dziennikarze mają problem z newsami).
Prelekcję o fake newsach i mediach przygotował i przedstawił Paweł Jezierski, kierownik Wypożyczalni dla Dorosłych PBP Sieradz oraz moderator Klubu Miłośników Fantastyki „Sagitta”. Ofertę Czytelni dla Dorosłych oraz Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży przedstawiły Joanna Chachuła oraz Aneta Król i Joanna Maksajda.
Po prelekcji goście zapoznali się z działami biblioteki, ofertą książek, komiksów, gazet i czasopism, audiobooków i gier planszowych oraz mogli przetestować ruchome regały.
Zapraszamy młodzież do naszej biblioteki – nie tylko po lektury!
Warsztaty o zagrożeniach w sieci „Fake news dla każdego?” były przeprowadzone wspólnie z Klubem Miłośników Fantastyki „Sagitta” i były elementem projektu „Wyraź siebie!”, realizowanego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”. Program dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.