Niepozorna książeczka skrywająca pokaźną zawartość! Z każdej strony. Rozmowy o polskim komiksie Łukasza Chmielewskiego z AlejaKomiksu.com to wydany w ubiegłym roku przez Timof zbiór 26 wywiadów, dłuższych bądź krótszych, z polskimi (i nie tylko) komiksiarzami. Wśród zwywiadowanych mamy znanych twórców (Rosiński, Leśniak, Skarżycki, Niemczyk, Sowa, Truściński, Krztoń, Kalinowski, Fołtyn-Kasprzak), badaczy i teoretyków (Rusek, Szyłak, Traczyk, Gniot), wydawców (Kołodziejczak, Holcman, Pietrasik, Timofiejuk, Słomka), tłumacza (Drewnowski), organizatorów (Radoń, Christa), marszandów (Kasperski, Pasamonik), kolekcjonerów (Jama) i przedstawicieli kategorii połączonych (np. Wiśniowski). Zresztą, kategorie wcześniejsze również się przenikają. Ilustratorzy, scenarzyści, kuratorzy, działacze, wszyscy związani z komiksem.
Jednym słowem – polski fandom komiksowy. Pozwala to na szerokie ujęcie problematyki a wywiady stanowią niezły przyczynek do historii polskiego komiksu. Ciekawostki, smaczki, nieco wydawniczej „kuchni” i… bolączki, które artykułowane są wprost lub aluzyjnie. Oczywista sprawa, że nie ze wszystkimi tezami można się zgodzić, ale oceniając ogólnie ten zbiór wypada podkreślić włożony wysiłek, chociaż przydałoby się dodać jeszcze więcej twórców, wydawców czy nawet fanów, kolekcjonerów, marszandów, organizatorów wydarzeń, także ze świata mniej mainstreamowego.
Co do szaty graficznej i samego wydania – jest ono minimalistyczne a nawet surowe. Nie ma zdjęć, biogramów; są krótkie notki. Ilustracja na okładce jest specyficzna – komiks jest różnorodny i od nas zależy jak wypełnimy czarę. Znalazłem kilka potknięć redakcyjnych i klejenie nie jest zadowalające. Zabrakło mangi. W pokrętny sposób za braki wytłumaczę autora zbioru notką „Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego” :} Podsumowując – warto przeczytać, żeby zobaczyć jak komiks rośnie w siłę (a artystom będzie się żyło dostatniej już niedługo). Solidna pozycja z dużą dawką informacji!