Łódź wchodzi z przytupem w mangę i anime! Skąd pomysł na Kaiju Manga Festiwal?
Planowaliśmy organizację tego festiwalu już od samego początku otwarcia Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, czyli od 2023 roku, bowiem jest to największa komiksowa gałąź, która posiada olbrzymi fandom i która do tej pory nie miała swojej stałej imprezy w naszym mieście – Łodzi. Oczywiście sporo wydawnictw mangowych i stoisk z gadżetami pojawia się na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, aczkolwiek tam z przyczyn prozaicznych, bo lokalowych, nie mamy możliwości rozwoju w pełni tego, co chcielibyśmy pokazać fanom mangi i anime. Stąd pomysł na osobną imprezę wykorzystującą potencjał EC1, a więc sale kinowe, przepiękną secesyjną Halę Maszyn i last but not least Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej.
Co dla nas przygotowaliście na festiwalu?
Przygotowaliśmy dla Was dwa dni atrakcji związanych z mangą, anime i cosplayem. W programie znajdą się spotkania z twórczyniami i twórcami rysującymi w stylu mangowym. Swoją obecność potwierdziły już Javvie oraz tworzące webtoony Monika „Ailish” Filipiak i Kinga „Drakonis” Cabała.
Z publicznością spotkają się też Monika Laprus-Wierzejska, Anna Poszepczyńska oraz Błażej Kurowski. Natomiast zaproszeni prelegenci opowiedzą m.in.: o kaiju, o mangach dostępnych na platformach cyfrowych, o Rupan Sensei, o Dragon Ball Daima, o Ghibli i wielu innych tematach związanych z mangą, anime i kulturą japońską.
W programie nie zabraknie też warsztatów (wśród prowadzących m.in. Megan Uosiu i Kiriesława). Przez cały festiwal działać będzie strefa targowa oraz odbędzie się konkurs cosplay.
Skąd wzięła się nazwa Festiwalu?
Po prostu mamy w zespole silny fandom Godzilli :D.
Stawiacie na polskich twórców mangi i anime oraz na webtoony. Czy widzicie w tej gałęzi komiksu potencjał?
Niewątpliwie. Podaż literatury komiksowej nigdy nie osiągnęła takich rozmiarów jak obecnie. Nie jesteśmy w stanie konsumować takiej ilości tytułów tylko i wyłącznie na papierze, choć przyznam, że mi osobiście taki model odpowiada najbardziej. Co więcej, webtoony dają możliwość dotarcia do czytelników początkującym artystom, a także sprawdzenia czy pomysł na komiks trafił w gusta odbiorców.
O czym będzie jeszcze mowa dla miłośników mangi i anime?
Podczas festiwalu, wieczorem w sobotę i niedzielę, planujemy wyświetlić w kinie kilka tytułów anime, wśród których nie zabraknie także hitów Studia Ghibli. Nie mogę zdradzić jeszcze wszystkich tytułów animacji, ale myślę, że będziemy mogli się nimi pochwalić już po Walentynkach. Jeśli chodzi o Ghibli to wyświetlimy filmy Spirited Away/W krainie bogów i Nausicaa z Doliny Wiatru.
Czy na Kaiju Manga Festiwal będą prelekcje o kulturze japońskiej?
Oczywiście. Nie zabraknie warsztatów kreatywnych, podczas których uczestnicy poznają sekrety japońskiej kaligrafii czy malarstwa Suiboku-ga.
Czy na festiwalu odbędzie się konkurs cosplay?
Trudno wyobrazić sobie mangowy konwent bez cosplayerów. W sobotę 8 marca, w pierwszy dzień festiwalu, odbędzie się konkurs cosplay, do udziału w którym chciałbym już teraz zaprosić. Do dyspozycji uczestników będzie profesjonalna scena, catwalk oraz wygodne zaplecze. W jury konkursu zasiądą Aleksandra „Shappi” Tora, Kanto Cosplay i Kula Cosplay. Oczywiście będzie można wygrać atrakcyjne nagrody pieniężne.
Jak z merchem i gadżetami? Czy fani mogą liczyć na konkretne stoiska?
Myślę, że nie będą zawiedzeni. Swój udział zapowiedziały m. in. Animecraft, Pinkutako czy Mangowe.pl.
Jakie dodatkowe atrakcje czekają na miłośników kultury japońskiej?
Festiwalowi towarzyszyć będą wystawy inspirowane kulturą Japonii. Zwiedzający będą mogli podziwiać papierowe modele autorstwa Patryka Papercraftera, kolekcję Mobile Suit Gundam PoZeon Group Poznań oraz ekspozycję autorstwa Muzeum Karykatury w Warszawie Manga. Droga wojownika, która ukazuje rozwój mangi na przestrzeni lat.
Nie zabraknie też strefy food trucków, w tym kuchni koreańskiej i japońskiej.
Brzmi to wszystko bardzo kusząco. Zachęcamy do odwiedzin!