Od początku swego istnienia ludzie poszukiwali modeli idealnych, ustrojów, systemów władzy, harmonii i piękna we wszechświecie. Niestety, natura ludzka jest dość ułomna i człowiek często błądzi sądząc, że robi innym dobrze… Historia zna wiele takich przypadków, gdy coś w założeniu niezłe, dobre czy doskonałe okazuje się być… utopią, wizją nierzeczywistą, a często wręcz nieludzką. To także jeden z argumentów w dyskusji o utopiach: rzekomo tylko wizje odhumanizowane mają szansę na powodzenie, ponieważ nie są obarczone błędami naszego gatunku. Nad tym problemem pochylili się autorzy w kolejnym, czternastym, numerze LandsbergONu, gdzie prym wiodą idealne wizje w idealnym mieście. Idealna okazja, żeby zerknąć do zawartości numeru!
Na początek wstępniak naczelnego Mariusza Sobkowiaka. Redaktor przedstawia zawartość numeru, w którym wchodzimy w modele idealne osadzone oczywiście w lokalnych realiach Gorzowa Wielkopolskiego. Oprócz samych opowiadań mamy także grafiki, okładkową Sebastiana Górnego, mocno science fiction, Kamili Zygmunt z ufokiem, Jakuba Stillera, mocno oniryczne, wręcz ocierające się o tak modny ostatni realizm magiczny, Trenowa Jurija Jarosławowicza (Wolczana) ze statkami w krajobrazach. Numer kończy tekst o anime Gantz Joanny Sekuły. Autorka ocenia animację, muzykę, akcję i bohaterów oraz humor i erotyzm.
Co nam autorzy zaoferowali?
Miasto o ciebie zadba Magdaleny Kubackiej to dość przerażająca wizja wszechobecnego Wielkiego Brata kontrolującego każdy nasz krok i decydującego za nas. To ostrzeżenie przed lenistwem. W imię tzw. bezpieczeństwa pozbywamy się kolejnych elementów swojego życia. Za iluzję wygody sprzedajemy swoją wolność. Szort ma wydźwięk mocno ironiczny, ale niestety dla wielu jest już za późno…
Rodem z Orwella Joanny Łebkowskiej to zapis terapii, akcji resocjalizacyjnej po nieudanym zamachu. Gościem specjalnym jest „pierwszy rewolucjonista”, który zbuntował się przeciwko nowym władzom. Władzom z nadania korporacji. Okazuje się, że plan resocjalizacji nie jest tak skuteczny jak wydaje się nowym akolitom. A cały proces resocjalizacji prowadzi do… To również ostrzeżenie, przed skupieniem władzy w brudnych łapach polityków, ostrzeżenie przed mediami i rozpadającym się społeczeństwem czy więziami ludzkimi.
W kolejnym tekście Michała Narożniaka pod tytułem Sukces mamy do czynienia z wizją rodem z XXII wieku (z odwołaniem do 2093 roku i historii pomnika poświęconego mieszkańcom Gorzowa, którzy zrzucili korporacyjną tyranię). Ojciec z synem odkrywają… tajemnicę z przeszłości i eksperyment z Gorzowskim Obszarem Gospodarczym, gdzie korporacje miały wolną rękę. Szło wspaniale. Wielkie projekty, infrastruktura, praca, raj na Ziemi. I zaczęło się sypać. Korupcja, terror władz i bunt. Świat wirtualny, bańka, w której żyli notable okazała się iluzją i oszustwem. A historię piszą zwycięzcy.
Za minutę czterdziesta czwarta Krzysztofa Poradzińskiego to cyberpunkowa w klimacie wizja szczęścia dzięki wszczepom. Po co ci człecze złe myśli, skoro możesz zanurzyć się w symulacji. Policjant, bohater opowiadania został niejako przymusowo uwolniony…
Wszystkie opowiadania, jak przystało na utopie i antyutopie, mają klimat anarchistyczny. Są ostrzeżeniem przed pójściem na łatwiznę. Niestety, wielu się nabierze, ale pewnie będą istnieć ostatnie bastiony, które będą próbować walczyć z systemem i jego pachołkami. Zabrzmiało mocno i poważnie? Cóż, walka o wolność nigdy nie była łatwa…
Przeczytaj online:
Zerknij również na:
Wyniki wyszukiwania „Landsbergon” – Klub Miłośników Fantastyki Sagitta