Make Comics, not War to numer jubileuszowy i szczególny; mimo różnych trudności Cemęt nadal jest wydawany i stał się periodykiem, annualem. Wstęp popełnił Tadeusz „Bruse Banner” Końko. Numer poświęcony jest tematyce antywojennej i jak w przypadku każdej inicjatywy zaangażowanej różnie można na nią reagować, np. z uwagi na akcenty polityczne czy posługiwanie się wybranymi skojarzeniami, kalkami, metkami. To naturalne, aczkolwiek czasem dyskusyjne i nie powinno dziwić, w końcu każdy ma inne poglądy. Za okładkę odpowiedzialna jest ekipa wpodrozy.net.pl. Mamy komiksy znanych twórców, debiuty oraz artystów goszczących już na łamach Cemętu.
Zawartość numeru: [bez tytułu] Wojciecha Ciesielskiego, Różnica 20 lat Megan Uosiu, Joma & Rudy Ojca Rene, Balonik Arnolda Wolińskiego, Pomyłka Mateusza Smotera i Wojciecha Zielińskiego, Niesamowita podróż Bolo i Wita: Sygnał Dawida Żurawskiego, Przytul mnie Piotra Burzyńskiego, Różnice Pawła Lisowskiego, A co mnie to… Arnolda Wolińskiego, Kiedy? Arnolda Wolińskiego, Twoja kopia, moja kopia Piotra Harmacińskiego i Mateusza Michnowicza, Dzieci wojny Pawła Lisowskiego, Cabernet Sauvignon Tomxyza i Zwyrke, Kolażystka Piotra Harmacińskiego, Jana Krusińskiego, Serce, czyli miej serce i patrz sercem… Arnolda Wolińskiego.
Otwierający numer komiks „beztytułowy” ma sentymentalną kreskę z odwołaniami do klasycznych zabaw z dzieciństwa w zestawieniu z „meldunkiem” z placu boju. To także mocne wejście w tematykę. Zabawa w wojnę czy tresowanie od małego na mięso armatnie?
Różnica 20 lat – polityczny manifest i pewna wizja poglądów dająca do myślenia. A nawet zmusza i wyciąga nas z ciepłej strefy komfortu.
Joma & Rudy – specyficzny humor i przekaz jednoznaczny, który dobrze oddaje realia wojny na Ukrainie.
Balonik – na pierwszy rzut oka komiks niemy. Gdy się przyjrzymy bliżej okazuje się, że ostatnie kadry wzmacniają i to mocno, całość. Baloniki przemówiły i dają do myślenia. Wspaniały przykład jak osiągnąć maksimum przekazu za pomocą prostej grafiki, kreski i kolorystyki!
Pomyłka – wojna nic nie daje, poza kawałkiem metalu na piersi albo w sercu…
Niesamowita podróż Bolo i Wita: Sygnał – wspominałem już przy innej okazji o kresce, która jest bardzo przyjemna dla oka, szczególnie w wersji czarno-białej. Podróżnicy przekonują się, że wojny są nieodłącznym atrybutem cywilizacji… Filozoficzny przekaz nawiązujący do klasyki science fiction.
Przytul mnie – mocne przesłanie z niepokojącą kreską. Pokazuje jak łatwo przestać być człowiekiem i jak niewiele trzeba, żeby odzyskać swoje człowieczeństwo…
Różnice – dobra parodia, dostaje się różnym stronom i jednocześnie autor piętnuje typowo polskie (i nie tylko) przywary.
A co mnie to… – ostrzeżenie przed otępiającym wpływem mediów i współczesności na naszą psychikę, co prowadzi do zobojętnienia, a to do…
Kiedy? – czasem to, co wydaje nam się ważne okazuje się być niczym w obliczu zagrożenia.
Twoja kopia, moja kopia – technologie rodzą się na wojnie. To, co zabójcze może nieść pomoc i vice versa.
Dzieci wojny – przedstawienie losu bezbronnych uczestników wojen, głównie dzieci.
Cabernet Sauvignon – niema opowieść o ideologii i tym, jak szybko potrafimy się rozstać z komfortem (jeśli jesteśmy do tego zmuszeni) na rzecz przetrwania. Wymowne.
Kolażystka – opowieść o tym, jak łatwo wszystko można zniszczyć i zburzyć.
Serce, czyli miej serce i patrz sercem… – pamiętaj, to nie jest gra!
Podsumowując: numer nie tylko pokazuje bezsens wojen, ale przede wszystkim skutki działania polityków, dziennikarzy i mediów. Nigdy nie będziemy całkowicie zjednoczeni jako społeczeństwo, ale nie musimy dawać się rozgrywać cwanym hochsztaplerom…
Przeczytaj również: Archiwa Cemęt – Klub Miłośników Fantastyki Sagitta (kmfsagitta.pl)