Polska fantastyka ma równie bogatą historię jak światowa. Tomek „Kruszon” Stępiński z Klubu Miłośników Fantastyki „Sagitta” przeprowadził prelekcję Początki polskiej fantastyki dla młodzieży „Jagiellończyka”, podczas której udowodnił, że nie musimy się niczego wstydzić, a nawet wręcz przeciwnie, w wielu przypadkach nasi pisarze byli wizjonerami w skali ogólnoludzkiej!
Tomek przedstawił początki fantastyki sięgając do zamierzchłych czasów Eposu o Gilgameszu. Następnie omówił mitologię grecką i średniowieczne eposy docierając przez każdą epokę do czasów nam współczesnych. Poświęcił również chwilę na zaprezentowanie wpływu mitów, legend i baśni na rozwój nowoczesnej fantastyki. Polskie prapoczątki fantastyki to nie tylko twórczość Michała Dymitra Krajewskiego (Wojciech Zdarzyński, życie i przypadki swoje opisujący) czy Anny Olimpii Mostowskiej oraz Jana Potockiego, ale także mniej znane utwory i szkice narodowych wieszczów (Historia przyszłości Adama Mickiewicza) czy steampunkowe pomysły Bolesława Prusa.
Podczas prelekcji przypomniano sylwetki Jerzego Żuławskiego, Władysława Umińskiego, Antoniego Langego, Stefana Grabińskiego i Mieczysława Smolarskiego. W kontekście Smolarskiego Tomek omówił słynną sprawę z Nowym wspaniałym światem Aldousa Huxleya (chodziło o plagiat). Genialne wynalazki, podróże do zapomnianych krain i wizje przyszłości – to wszystko było materiałem do tworzenia powieści i opowiadań, podobnie jak w dwudziestoleciu międzywojennym popularne były historie alternatywne i political fiction.
Docierając do czasów, które pamiętają nasi czytelnicy i członkowie Klubu Miłośników Fantastyki „Sagitta”, „Kruszon” przedstawił nam także czasopisma fantastyczne, ziny, nagrody, konwenty i najważniejsze wydawnictwa promujące fantastykę oraz zachęcił nas do oglądania filmów. Warto wspomnieć tutaj erę Fantastyki i Młodego Technika – większość nazwisk, które zaistniały na polu literatury fantastycznej debiutowała właśnie w tych dwóch czasopismach.
Druga prelekcja dla młodzieży „Jagiellończyka”, Pawła „Padre” Jezierskiego, Jest komiksowo! dotyczyła komiksu. Paweł ukazał świat obrazkowych historii z kadrem i dymkiem w tle. Podczas prelekcji przedstawiono początki opowiadania obrazem, definicje oraz najciekawsze serie dla dzieci i młodzieży, zarówno klasyczne jak i współczesne. Omówiono elementy komiksu oraz wzajemne przenikanie się literatury, malarstwa, filmu i fotografii, co w efekcie daje medium hybrydowe, międzygatunkowe, które od ponad stu lat cieszy oczy młodszych i starszych czytelników.
Tomasz „Kruszon” Stępiński – rocznik ’86, współtwórca Klubu Miłośników Fantastyki „Sagitta”. Animator życia kulturalnego, dziennikarz popkulturowy, regionalista, badacz nowych mediów, miłośnik fantastyki, filmów i komiksów. Prowadzi blogi steamalmanac.pl oraz dziejograf.pl.
Paweł „Padre” Jezierski – z wykształcenia historyk, socjolog i bibliotekoznawca. Współtwórca i moderator Klubu Miłośników Fantastyki „Sagitta”. Miłośnik historii alternatywnej, fantastyki dziwnej i dziwacznej oraz przedwojennych filmów polskich. Namiętny czytacz kryminałów retro i komiksów wszelakich, szczególnie twórczości Tadeusza Baranowskiego oraz fan uniwersów Kaczogrodu i Myszogrodu.
Prelekcje Początki polskiej fantastyki i Jest komiksowo! zostały przeprowadzone 15 maja 2024 r. w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.