Bóstwa, bogowie, istoty nadprzyrodzone, magiczne o różnych mocach i wpływające na los człowieka. Często istoty dobre i wspaniałomyślne, opiekuńcze i proludzkie a często… małostkowe, złe i podstępne kreatury. Wizerunek bogów, bóstw i różnych dziwnych stworzeń jest prostą wypadkową wierzeń religijnych i tradycji. W zależności od wybranej mitologii mamy przecież całe panteony i bestiaria potężnych bytów, jak i maluczkich bóstw – jak widać hierarchia jest wszędzie, nawet u bogów :} Zastanawiając się nad „boskim czynnikiem” w fantastyce nie sposób się oprzeć wrażeniu, że… dość rzadko pisarze idą na łatwiznę zgodnie z pojęciem „deus ex machina”.
Owszem, są bogowie i istoty wszelakie, ale zazwyczaj ich rola w utworze jest ważna i nie są wrzucone na zasadzie kwiatka do kożucha. Czy to filmy, gry, komiksy czy książki możemy czerpać pełną garścią z różnych mitologii i w zasadzie każda, nawet najbardziej podrzędna istota nadnaturalna, ma swoje pięć minut! Anioły, demony, wampiry, wilkołaki, strzygi, utopce, różne bestie, skrzaty, koboldy, zwierzęta zapomniane i kiedyś widziane, hybrydy, mutanty – fantazja twórców jest wręcz szalona!
Na spotkaniu wymieniliśmy m.in. Thorgala, Szninkla, Ekspedycję, Skargę utraconych ziem, cykl Fionavarski gobelin, twórczość Pratchetta, Sapkowskiego, Wegnera, Howarda (Conan zwykle walczył z czarnoksiężnikami i piekielnymi hordami), Lovecrafta, Tolkiena, Gaimana, Lewisa, Wróbla, Saulskiego, Gołkowskiego, Rupiewicz czy Kossakowskiej. Dotarliśmy do Orientu i zaczęliśmy się zastanawiać nad fenomenem ich mitologii i generalnie ostaniego hajpu/mody na klimaty azjatyckie i arabskie w fantastyce (Władca dżinnów, Narodziny bohatera, Foul Lady Fortune). Nie da się ukryć, że było to mocne nawiązanie do spotkań i prelekcji o mitologiach a zagadnienie zasługuje jeszcze na kolejne spotkania, aby mocniej przeanalizować – wątki, twórców, postacie i tła narracyjne. Na fali odkrywania czy przypominania własnych mitologii, w tym słowiańskiej, warto pamiętać, że idąc tropem paleoastronautycznym bogowie muszą być podobni do nas, więc kierują się praktycznie identycznym tokiem myślenia i popędami…
Jeśli interesuje was zagadnienie mitologii zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia prelekcji w cyklu „Z Sagittą przez wieki” -> Z Sagittą przez wieki – YouTube