Pod takim tytułem ukazało się dość potężne tomiszcze będące katalogiem wystawy w Muzeum Karykatury. Butenko jest znany fanom, nie tylko komiksów, ale przede wszystkim literatury dla dzieci i młodzieży. Nie waham się napisać, że praktycznie każdy z nas kiedyś zetknął się z jego specyficzną, minimalistyczną kreską.
W katalogu zawarto 300 prac Butenki wybranych z archiwum rodzinnego. Mamy podział na część dla małych i dla dużych. Łatwo się domyślić, co będzie w części dla mniejszych czytelników, a jakie rysunki znajdą się w części dla bardziej dojrzałych :} Różne wariacje z Gapiszonem, ale nie tylko, z pewnością zainteresują fanów, podobnie jak poważniejsza część dla większych. Niektóre rysunki są odważne, jak na swoją epokę, inne dotyczą typowych spraw codziennych w wersji parodystycznej. Obcowanie z tymi małymi dziełami pokazuje nie tylko zmianę w zainteresowaniach artysty, ale również pozwala na chwilę zadumy i filozofowanie. Ilustracje są bez obróbki, na surowo, z różnymi adnotacjami i poprawkami.
Publikację uzupełnia biogram na końcu opracowany przez P. Kułaka i wstęp M. Rzecznika oraz esej Pawła i Piotra Sitkiewiczów – Butenko, uczeń Matejki. W eseju znalazło się m.in. dziesięć punktów dotyczących przyczyn sukcesu Butenki. Zainteresowani mogą kupić katalog w Muzeum Karykatury.
Przeczytaj także: Bohdan Butenko. Pinxit i cała reszta – Klub Miłośników Fantastyki Sagitta (kmfsagitta.pl)