Miłośnicy komiksów, także tych starszych, z pewnością kojarzą nazwisko Polcha. Żbik, Ekspedycja, Funky Koval, Wiedźmin, Tomek Grot/Jan Tenner, Rycerze Fair Play, Kron, wszystkie tytuły i serie zostały zapamiętane, chociaż zawsze miałem wrażenie, że rysownik był niedoceniany lub postrzegany przez pryzmat jednego tytułu. I nie był to Żbik ani Funky :} Realistyczna kreska z dbałością o szczegóły, zamiłowanie do mody i różnych pojazdów oraz interesujące przedstawienia fizjonomii – to najbardziej kojarzę z lektury komiksów kolejnego klasyka, któremu poświęcono opracowanie będące formalnie katalogiem wystawy (podobnie jak w przypadku Miejsca w dymku).
Co mamy w środku? Wstęp Piotra Machłajewskiego, kalendarium życia i twórczości opracowane przez Piotra Machłajewskiego i Adama Ruska, tekst Wojciecha Birka wprowadzający w tematykę, bardzo wnikliwy tekst Adama Ruska o przygodzie Polcha z zagranicznymi wydawcami (a było o czym pisać!), O spotkaniu rysunku ze scenariuszem Jerzego Szyłaka, Funky Boguś albo słów kilka o recepcji komiksów Bogusława Polcha Michała Traczyka, pokazujący, że łaska fanów (a głównie krytyków czy publicystów) na pstrym koniu jeździ, inspirujący Wiedźmin i Funky Koval rysowane przez Bogusława Polcha w oczach Zachodu (autor urządził miniwykład o popkulturze z ciekawostkami), dwa krótkie teksty Węgrów (Antal Bayer pisał o naszych komiksach po węgiersku a József Svab o Funkym Kovalu), Czeskie i słowackie ślady Bogusława Polcha Tomasa Prokupka, garść wspomnień (Sapkowskiego, Rosińskiego, Siwanowicza, Kasprzaka, Gawronkiewicza, Czerniszewskiego, Lipki-Chudzika, Tomaszewskiego, Truścińskiego i Bogdanowicza) oraz to, co komiksiarze lubią najbardziej, czyli „wkładkę mięsną”: sporo reprodukcji, np. debiut komiksowy rysownika, szkice, blaudruki, projekty okładek czy reklam.
Wartość opracowania podnosi większy format Retrospektywy (w porównaniu z Miejscem w dymku), co sprawia, że dołączone grafiki wyglądają przyjemniej. Jestem fanem inicjatywy BWA w Jeleniej Górze i mam nadzieję, że niedługo powstaną kolejne „katalogi”!
a jest jeszcze gdzies do kupienia ten katalog?
Napisz do BWA Jelenia Góra. Czasem nakład był wyczerpany, a dało się coś znaleźć 😉