Wojna. Ponoć jeden z naturalnych stanów człowieka. Konflikty praktycznie o wszystko. Surowce, miłość, ambicje, duma, żądza ziemi, żądza władzy. Nadal korzystamy z tych samych popędów co nasi przodkowie. Zmieniają się epoki, gadżety, otoczenie i moda a wojny trwają. Często dziwaczne i bezsensowne.
Na spotkaniu poświęconym najdziwniejszym konfliktom zbrojnym w dziejach nie mogło zabraknąć szlacheckiego życia z fantazją! Oprócz tego rozmawialiśmy o innych słynnych wojnach: futbolowej, wojnie Emu, wojnie toyot, bitwie o krowę, kampanii walki z czterema plagami (w skrócie – większość zapamiętała ten okres jako chińską wojnę z wróblami, a założenia jak zwykle były chwalebne – zmniejszenie czynników epidemiologicznych), guanowych wojnach o nawóz, wojnie o ucho Jenkinsa, ale również o fałszowaniu monety w Polsce (wiadomo! rok Kopernika) czy „dziwnej wojnie” Polski z Japonią.
Zastanawialiśmy się również nad stosunkami polsko-czeskimi i polsko-słowackimi oraz różnymi wojnami religijnymi w USA (z mormonami czy oblężeniem Waco). Sporo czasu poświęciliśmy mało znanym epizodom z II wojny światowej, także w kontekście powiązań polskich (broń biologiczna, broń chemiczna, tajne badania, często z ezoterycznym tłem). Elity, spiski, tajne sprzysiężenia (polecamy twórczość A. Suttona z serii Wall Street i…) i życie zwyczajnych, przeciętnych zjadaczy chleba (bratanie się podczas I wojny – tzw. rozejm bożonarodzeniowy). Nie zabrakło również historii człowieka (Polaka), który ostrzelał UFO! Nawiązaliśmy do Star Trek i różnych historii alternatywnych (25 maja mamy spotkanie o wizjach alternatywnych).
Dokąd doszliśmy? Do Kung Fury i Wielkiej Rzeczpospolitej (http://www.wielkarzeczpospolita.net) :} Można napisać, że plan został wykonany z nawiązką. A ostatnie przed przerwą wakacyjną spotkanie będzie o filmach Studia Ghibli. Zapraszamy!