Anioły – uosobienie czystości i niewinności oraz boscy posłańcy, wojownicy i opiekunowie ludzi – chrześcijańska symbolika jest czytelna dla nas, a jak wygląda sytuacja w Japonii? Przede wszystkim kraj mangi jest miejscem, gdzie stykały się różne filozofie i religie – szintoizm, konfucjanizm, taoizm oraz buddyzm i chrześcijaństwo.
Japończycy asymilowali różne elementy tych religii, tworząc nową, niepowtarzalną kulturę, nie tracąc jednak niczego ze swojej tożsamości. Bardzo często wykorzystanie znanych nam motywów w ich kulturze może wydawać się nawet szokujące, ale dla mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni jest to naturalne.
Nasz gość, Mariusz Górski, opowiedział nam o różnicach kulturowych, odniesieniach i kwestiach związanych z odmiennym postrzeganiem symboliki, postaci i wydarzeń przejętych od Zachodu. Przedstawił również kwestię bóstw, duchów, demonów, które to mogą się wydawać straszne, ale jeśli są odpowiednio obłaskawione, zostaną przyjaciółmi i obrońcami ludzi.
Sam motyw anielski w japońskiej popkulturze jest bardzo powszechny. Postacie aniołów pojawiają się w mangach i anime w różnych kontekstach. Są to anioły z Kosmosu, anioły klasyczne, demoniczne, anioły-symbole, anioły technologiczne (postapokaliptyczne). Anioły pojawiają się z innymi, klasycznymi japońskimi wizerunkami robotów, mechów, a także w obyczajowych mangach, gdzie np. dominującym wątkiem jest obrona ludzkości, odkrywanie własnej tożsamości, człowieczeństwo czy zakazana miłość.
Anioły są atrakcyjne dla kultury japońskiej, głównie z uwagi na estetykę postaci i możliwość ich wykorzystania praktycznie w każdej sytuacji. Krótko mówiąc, pasują do wszystkiego.
Miłośnicy mang i anime mają z czego wybierać – od Generała Daimosa, Oh! My Goddess, Wish, Neon Genesis Evangelion, po Berserka, Angel Sanctuary, Ghost in the Shell, Battle Angel Alitę i Tokyo Godfathers!
Miłośników mang i anime zapraszamy na nasz kanał discordowy, gdzie mogą dopytać Mariusza o sprawy związany z japońską popkulturą:
Spotkanie Anioły w mandze odbyło się 18 grudnia 2022 r. w formule online i zostało zorganizowane z inicjatywy Klubu Miłośników Fantastyki „Sagitta” oraz fanpage’a „Komiksem po łapach”.
Mariusz „Mario” Górski – absolwent UAM w Poznaniu. Szef działu mangi & anime w Klubie Miłośników Fantastyki „Sagitta”, działającym przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki. Youtuber prowadzący kanał oraz fanpage Komiksem po łapach. Pierwsze kroki stawiał na początku XXI wieku w Klubie Mangi w Sieradzu. Zainteresowany kulturą Wschodu. Pasjonat komiksu, mangi, polityki i historii. Znawca twórczości Osamu Tezuki. Członek zespołu tworzącego podkast „Stacja Sagitta”.






