„Te literki w rządki i słaba grafika” („Bede grał w gre” Krzysztofa Kleszcza) – fraza z przewrotnego wiersza z bitem dotyczy literatury i niezbyt pasuje do opowieści z kadrem i dymkiem, ale przecież komiksy są medium hybrydowym, czerpiącym pełnymi garściami z różnych dziedzin. Są jednocześnie formą sztuki, jak i przekazem posługującym się słowem.
Manga jako komiks japoński wydawać się może nam obca kulturowo, dziwna, czy wręcz pokręcona. Tymczasem okazuje się, że ze względu na przenikanie tradycji japońskiej i europejskiej, manga jest dość łatwa w odbiorze, szczególnie dla młodszego pokolenia. Uczestnicy warsztatów, zapytani o skojarzenia z mangą i anime, poprawnie rozpoznawali pojęcia, wskazywali na samurajów, potwory (yokai czy kaiju), mechy, „duże oczy” bohaterów czy specyficzne operowanie kadrem.
Nasz gość, Mariusz „Mario” Górski, bloger, youtuber („Komiksem po łapach”), komiksiarz, szef działu mangi i anime w Klubie Miłośników Fantastyki „Sagitta”, przeprowadził dla młodzieży dwa spotkania warsztatowe o tej tematyce. Opowiedział o początkach gatunku (od teatru po ukiyo-e), popularnych tytułach, tematyce i rodzajach komiksu. Przybliżył również zjawiska la nouvelle manga i manhua/manhwa, czyli współpracy artystów z Dalekiego Wschodu i Francji oraz chińskich/koreańskich odmian komiksów.
Mangę i anime już dawno zauważyli twórcy kinowych blockbusterów. Wzajemne inspiracje i przenikanie się wątków nie są już powodem do wstydu. Twórcy zachodniej popkultury korzystają ze sprawdzonych pomysłów i starają się przenosić na ekran kolejne tytuły – z lepszym bądź gorszym skutkiem… tak jak wcześniej Japończycy korzystali z pewnych motywów, elementów zachodniego świata.
Wchodząc w świat mangi poznajemy odmienną kulturę, tak daleką od naszej, a jednocześnie posługującą się podobnymi narzędziami i poruszającą podobne problemy społeczne czy egzystencjalne. Warto poświęcić chwilę komiksom w wydaniu orientalnym – ich twórcy nie boją się nikogo i niczego, nie bawią się w półśrodki, a wiele pozycji śmiało można nazwać dziełami sztuki!
Warsztaty o komiksie odbyły się 3 listopada 2022 r. i były elementem projektu „Bierz się za słowa”, realizowanego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”. Program dofinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Funduszu Promocji Kultury.