Japonia – osobliwy kraj Dalekiego Wschodu ze swoimi niecodziennymi zwyczajami – od lat fascynuje miłośników popkultury. Jest to nowoczesny kraj przywiązany do tradycyjnych form społecznych. Kraj ludzi specyficznych, tak odmiennych od nas, jednak i bliskich w przeżywaniu radości i trosk. Większość podróżników mogłaby się podpisać pod tymi stwierdzeniami. Wybierając się w podróż do egzotycznych krajów liczymy na różne niespodzianki, które zmieniają nasze spojrzenie na świat. I tak właśnie było na spotkaniu z mangą i kulturą Japonii!
Nasz gość, Artur „Hatto Danmari” Niewczas, członek szczecińskiego Stowarzyszenia Pop-Art, miłośnik mangi & anime, cosplayer i bibliotekarz, przeprowadził dla sieradzkiej młodzieży dwa spotkania warsztatowe z pokazem. Hatto omówił podstawowe pojęcia dotyczące mangi, przybliżył interesujące serie komiksowe oraz warte obejrzenia anime. W drugiej prezentacji Hatto położył większy nacisk na kwestie socjologiczne. Przedstawił kosmologię, ważniejsze święta i elementy japońskiej kultury, w tym teatr kabuki, origami i wszechobecne automaty, w których można nabyć dosłownie wszystko.
Wspólnie zastanowiliśmy się nad zjawiskiem japonizacji kultury zachodniej oraz jej wpływem na ludzi. J-pop, j-rock oraz manga są zjawiskami wymykającymi się prostej fascynacji Orientem; nie wolno ich lekceważyć, a z pewnością warto się z nimi zapoznać. Młodzież chętnie wzięła udział w dyskusji (szczególnie o Death Note) i opowiadała, dlaczego czyta i kolekcjonuje mangi oraz ogląda anime; niektórzy chcą również spróbować swoich sił w cosplayu.
Dziękujemy za inspirującą podróż i zapraszamy do nas na kolejne spotkania!
Artur „Hatto Danmari” Niewczas – z wykształcenia socjolog, z zawodu specjalista ds. promocji w bibliotece, z pasji – fan kultury państw Dalekiego Wschodu, na czele z Japonią. Szczególnie interesuje się kinematografią japońską i hongkońską, literaturą azjatycką, a także mangą i anime. Na te tematy regularnie prowadzi prelekcje podczas konwentów anime oraz festiwali fantastyki. Od kilku lat zajmuje się cosplayem, głównie dla własnej przyjemności oraz zadowoleniu uczestników konwentów. Brał udział w konkursach i pokazach cosplayowych podczas Pyrkonu, czy Coperniconu, a w rodzinnym Szczecinie zdobył wyróżnienia za scenki cosplayowe. Rozwijając hobby poznał najlepsze twórczynie cosplayów w Polsce, jak Shappi Workshop, KaoriCosplayArt i LinęSakurę.
Warsztaty i pokaz cosplay odbyły się 5 października 2022 r. i były elementami projektu „Bierz się za słowa”, realizowanego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”. Program dofinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Funduszu Promocji Kultury.