Od chaosu do końca, który staje się nowym początkiem. A świat i inni bogowie powstali, kiedy Atum, pierwotne bóstwo solarne, oddał się masturbacji.
W niedzielny majowy wieczór Bartosz „Barliman” z Poznańskiego Towarzystwa Miłośników Tolkiena „Drużyna Pyrlandii” zafundował nam wycieczkę do starożytnego Egiptu, aby przedstawić jedną z najstarszych mitologii świata. W swojej prelekcji przedstawił sylwetki poszczególnych bogów, ich atrybuty i ciekawostki (często mroczne) dotyczące mocy, powiązań i namiętności. Jak mogliśmy się przekonać, niektórzy bogowie egipscy bywali wykluczani z panteonu, zapominani, czasem przypominani oraz łączono ich postacie tworząc pokrewne bóstwa. Niezwykle ciekawą kwestią była tzw. herezja amarneńska łączona z postacią Echnatona i rozwojem monoteizmu. Sama kwestia duszy składającej się z różnych elementów (ka, ba, akh, a także ib, ren, szeut, sahu, sechem, khat) jest zagadnieniem nadającym się na oddzielne spotkanie.
Kojarząc starożytny Egipt z mumiami, boginią Bastet i kotami, dziwnymi wizerunkami bogów czy faraonami zapominamy często o wkładzie Egipcjan w rozwój kultury, a jest on niemały – w szczególności wiara w nieśmiertelność duszy, która później zostaje poddana sądowi boskiemu.
Nasz gość, posiłkując się klasycznymi tekstami historycznymi, co znacząco podniosło wartość prelekcji, omówił również symbolikę w Egipcie, przedstawiając m.in. oko Horusa, ureusza, krzyż Anch i filar dżed.
Uczestnicy pytali także o inne kwestie związane z mitologią egipską, np. o kult Izydy czy o znaczenie koloru skóry na wizerunkach bogów (bóstwa chtoniczne były bledsze, te w kolorze niebieskim wiązano z niebem i życiodajnym Nilem), a wszyscy wspólnie odkrywaliśmy nawiązania popkulturowe w filmach, serialach, komiksach, muzyce i grach, od „Eye in the Sky” The Alan Parsons Project poprzez najbardziej znane filmy „Mumię” i „Gwiezdne wrota”, aż do nawiązań w „Asteriksie” i tytułów książkowych – „Egipcjanina Sinuhe” Miki Waltariego czy „Strażnika piramidy” Jerzego Edigeya. Nie zapominajmy także o polskim serialu „Siedem życzeń”. W tym kontekście warto wspomnieć „Cleopatrę”, krótkometrażowy film Georgesa Meliesa z 1899, który był jednym z pierwszych obrazów eksplorujących tematykę egipską, a jednocześnie jednym z pierwszych horrorów.
Dziękujemy Barlimanowi za kolejną interesującą prelekcję o mitologii dawnych kultur i liczymy na kolejne w nowym sezonie! Jeśli jesteście zainteresowani tematyką, polecamy pozycję „Maat. Sprawiedliwość i nieśmiertelność w starożytnym Egipcie” Jana Assmanna.
Zapraszamy na kolejne odsłony „Z Sagittą przez wieki” – każda prelekcja jest poświęcona innemu zagadnieniu. Rozmawiamy o mało znanych cywilizacjach i faktach, które są słabo zakorzenione w świadomości społecznej. Warto do nas zajrzeć, posłuchać i obejrzeć!
Bartosz „Barliman” Rebelski – absolwent Wydziału Historii UAM w Poznaniu. Członek Poznańskiego Towarzystwa Miłośników Tolkiena „Drużyna Pyrlandii” od początku jego istnienia. Historyk z wykształcenia i z pasji, pracuje w Oddziałowym Biurze Lustracyjnym IPN w Poznaniu. Miłośnik twórczości Tolkiena, dobrego jedzenia i alkoholu. Członek zespołu tworzącego podkast „Stacja Sagitta”.
Prelekcja została przeprowadzona online 22 maja 2022 r. za pomocą Discorda.
***
http://kmfsagitta.pl/ – blog KMF
https://www.facebook.com/ptmtdruzynapyrlandii – fejsbukowy profil PTMT „Drużyna Pyrlandii”
https://discord.gg/CRBBdDHdTA – kanał Discord KMF
https://www.youtube.com/channel/UCUH6gH7snAZ1sn3EeYe-rqg – kanał KMF na YT




