Przede mną leży „A~Zyn”, nr 3/2021, zin Krakowskiej Sieci Fantastyki. Czas napisać kilka słów o zawartości! W zamiast wstępu Marcin „Alqua” Kłak opisuje, co znajduje się w numerze, a znajdują się m. in. wywiady, tekst o Lemie i teksty klubowiczów (Kruszona i Padre). „Alqua” opisuje również fandomowy świat konwentowy oraz wspomina o innych zinach.
Łukasz Kucharczyk w tekście „Ciało i wszechświat. Wokół problematyki cielesności w „Powrocie z gwiazd” Stanisława Lema dogłębnie analizuje bohatera w aspekcie psychicznym i fizycznym oraz w kontekście życia naturalnego ze sztucznym. Pojawiają się żywi ludzie i manekiny oraz hologramy, życie, wątek „ducha w maszynie”. Symulakrum – rzeczywistość powieściowego świata. Narzędziem poznania staje się żyjące ciało ze zmysłami, umożliwiające myślenie, poszukujące interakcji, narażone na cierpienie i śmierć.
Kruszon w tekście „Nostalgia za… rajem utraconym fantastyki?” zastanawia się nad kondycją starego fandomu, wspomina „stare czasy”; jednocześnie sugeruje łączenie i dialog „dziadersów” z nowym pokoleniem fandomowym (lub nowymi pokoleniami, bo każdy odłam ma swój fandom, nawet jeśli o tym jeszcze nie wie).
Dalej mamy wywiad z Marcinem „Sejim” Segitem. Padają pytania, kiedy rozpoczął przygodę z fandomem, czym jest dla niego fandom – fandom jest domem, odskocznią od codzienności i kawałkiem jego tożsamości, jednocześnie jest arcyciekawą społecznością, jakie działania fanowskie są dla niego ważne, dlaczego działał fanowsko – był członkiem Galicyjskiej Gildii Fanów Fantastyki. Rozmówcy wspominają także o konwentach i fanzinach „Spotkania Losowe” i „Potwór Wędrowny”. Seji interesuje się historią RPG i grami, kiedyś teoriami spiskowymi i UFO.
„Alqua” w tekście „O głosowaniu słów kilka” zastanawia się nad głosowaniami w fandomie przy okazji wyłaniania laureatów różnych nagród.
I kolejny tekst naszego klubowicza! „Złe do szpiku kości – rzecz o „dziwnych” filmach” Padre to tekst o bardzo złych filmach, ze złymi efektami, grą aktorską i pokręconymi dialogami; Padre wymienił sharkosferę z filmami o rekinach z poleceniem naszego discordowego kanału i prelekcji Kudłatego!
Na zakończenie zina „Alqua” dopytuje czy odczytywanie na nowo literatury w innych kontekstach może zaszkodzić klasykom. W tekście „Czy różnorodność zagraża świętości” wspomina o fanfikach i kanonach w kontekście Tolkiena na kanwie seminarium „Tolkien i Różnorodność” (Tolkien and Diversity). Wg Marcina część fandomu tolkienowskiego rozpaczała nad wtłaczaniem Tolkiena we współczesny dyskurs ideologiczny, a okazało się, że nie wciskano w usta Tolkiena tego, czego nie powiedział, a zaprezentowano różnorodne podejście do twórczości.
„A~Zyn” jest klasycznym zinem na wysokim poziomie językowym i treściowym. Mimo małej objętości znajdują się w nim wartościowe teksty i dlatego warto się zapoznać z tytułem, nie tylko z numerem 3/2021!
Przeczytaj także:
One thought on “„A~Zyn”, nr 3/2021”