3 listopada 2021 r. wspólnie z Klubem Miłośników Fantastyki „Sagitta” oraz Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich Oddział w Sieradzu zaprosiliśmy młodzież do udziału w konkursie wiedzy o komiksie „W kadrze i dymku”. W tegorocznej, trzeciej już edycji, uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać krzyżówkę i podać hasło oraz napisać krótki esej o ulubionym/wymarzonym bohaterze mangi lub anime.
Wszyscy uczestnicy prawidłowo rozwiązali krzyżówkę i podali hasło, które brzmiało – Usagi Yojimbo, czyli królik samuraj, bohater serii komiksowej stworzonej przez Stana Sakaiego. Druga część zadania konkursowego polegała na napisaniu eseju. Tutaj uczestnicy wykazali się nie lada kreatywnością i interesującym doborem postaci, np. opisywano Czarodziejkę z Księżyca, bohaterów anime (m.in. Eli Ayase, Zuko, Astę, Kazuto, Satsuki) i komiksów (np. Guts, Gojo) o różnych cechach, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Podkreślano dobre cechy bohaterów, tak ważne w dzisiejszym świecie, co ujęło jednego z jurorów. Doceniono nawiązania mitologiczne oraz biblijne i utożsamianie się z bohaterami, a także spostrzeżenia natury etycznej.
Po ożywionej dyskusji jurorzy postanowili przyznać pierwszą, drugą i trzecią (ex aequo) nagrodę oraz wyróżnić jedną osobę. Pierwsze miejsce w konkursie zajął Jakub Przybylski z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 1 w Zduńskiej Woli, drugie Kinga Gaik z I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu, a trzecie – ex aequo – Greta Dąbrowska z I LO w Sieradzu oraz Bartłomiej Rawski ze Szkoły Podstawowej Nr 10 w Sieradzu. Jury postanowiło również podkreślić walory pracy Alicji Podsiadłej ze Szkoły Podstawowej Nr 6 w Sieradzu i przyznać jej specjalne wyróżnienie.
Nagrodami w konkursie były zestawy komiksów oraz grafiki z autografami klasyka polskiego komiksu, Tadeusza Baranowskiego – serdecznie dziękujemy artyście za tak nietypowe i cenne nagrody.
Dziękujemy także Wydawnictwu Egmont za ufundowanie części nagród.
Gratulujemy wszystkim laureatom i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu! Miłej lektury!
Opinia Zofii Anny Olechnowicz – jurora:
„Prace konkursowe świadczą o tym, że uczestnicy wnikliwie analizują postępowanie postaci literackich. Na swoich ulubionych bohaterów wybierają tych, którzy wyróżniają się pozytywnymi cechami charakteru i walczą w obronie słabszych. Zauważają, że przy pomaganiu przydatne mogą być nadprzyrodzone moce, jakie oferuje świat fantastyki, ale nie są niezbędne. Zwykły człowiek też może być bohaterem w codziennym życiu”.
Opinia Tomasza „Kruszona” Stępińskiego – jurora:
„Miałem przyjemność po raz drugi być jurorem w konkursie „W kadrze i dymku”. Cieszę się, ponieważ w dobie pandemii udało nam się dotrzeć do grona osób, które wzięły udział w konkursie. Nie było złych prac, kilka zapadło mi w pamięci. Wielka szkoda, że w dobie kryzysu branży wydawniczej nie udało nam się nagrodzić wszystkich uczestników.
Prace były różnorodne, aczkolwiek niektóre osoby pisały o bohaterach tych samych mang czy anime, co pokazuje ich popularność. Cieszę się z zaangażowania młodych ludzi, którzy dzięki konkursowi organizowanemu przez Powiatową Bibliotekę Publiczną, nasz Klub i SBP mogą rozwijać swoje zainteresowania, warsztat literacki i przy tym dobrze się bawić. Dzięki zaangażowaniu Pawła Jezierskiego w tej edycji udało się otrzymać serię grafik znanego i cenionego polskiego twórcy komiksów, Tadeusza Baranowskiego.
Te grafiki trafiły do laureatów konkursu, dzięki czemu oprócz promocji konkursu, czytania komiksów możemy promować polskich twórców. Mam nadzieję, że uczestnicy wezmą udział w kolejnej edycji konkursu. Do zobaczenia za rok!”
Opinia Pawła „Padre” Jezierskiego – jurora:
„Co roku eksperymentujemy z formą konkursu i tegoroczna edycja stała pod znakiem krzyżówki. Esej pojawił się już wcześniej. Prace były bardzo zróżnicowane. Opisywano różnych bohaterów i podkreślano różne cechy charakteru. Z przyjemnością stwierdzam, że praktycznie wszystkie prace wyróżniały się kreatywnością ujęcia tematu i dobrze dobraną argumentacją. Ufam, że uczestnicy naszego konkursu będą dalej rozwijać swoje umiejętności literackie i kto wie, może za kilka lat będzie o nich głośno?”