Dość przypadkowo znalazłem książkę w okazyjnej cenie. Jest to książka autorstwa Jamesa Donovana pod tytułem „Mierząc ku gwiazdom. Apollo 11 i kosmiczny wyścig”, wydana przez Bellonę w 2019 roku. Książka jest gustownie wydana, ma twardą okładkę i wkładki ze zdjęciami.
Mamy do czynienia z sensownie napisaną pozycją, bez dłużyzn czy nudziarstw. Autor dobrze usystematyzował wiedzę i potrafił ją przekazać. To coś między syntezą całości programu kosmicznego a reportażem z interesującymi obserwacjami dotyczącymi przyszłości lotów kosmicznych i załogowych oraz bezzałogowych misji. Wbrew tytułowi nie jest to pozycja poświęcona tylko i wyłącznie programowi Apollo czy konkretnej misji. To przyjemnie napisana książka ukazująca kulisy początków lotów rakietowych po dość futurystycznie jeszcze brzmiące wątki dotyczące bliskiej i dalszej przyszłości.
Autor pokusił się o nakreślenie historii amerykańskiego programu kosmicznego w kontekście zimnej wojny i rywalizacji z ZSRR, wplata także wątki dotyczące II wojny światowej i postaci niezwykle zasłużonej dla USA – Wernera von Brauna. Fragmenty opisujące Operację Spinacz (Paperclip) i pozyskiwanie przez nowe mocarstwa niemieckich naukowców i konstruktorów rakietowych są dość zaskakujące, bo nadal w wielu pozycjach naukowych mamy do czynienia z zachowaniem: „ciszej nad tą trumną” ;]
Donovan opisuje loty bezzałogowe, pierwsze sondy i zwierzaki wysyłane w kosmos. Stara się także, i wychodzi mu to dobrze, obalać różne mity i kłamstwa propagandowe. Całość skłania do przemyśleń, nie tylko filozoficznych! Książkę uzupełniają fotografie, często unikatowe. Błędy są nieliczne (jest ich kilka), mają charakter literówek, a nie celowych przekłamań czy kiksów.
Podsumowując, pozycja nie tylko dla fanów kosmosu ale szeroko pojętej popkultury. Za niewielką, promocyjną cenę otrzymujemy dzieło prawie pięćsetstronicowe, do którego można wracać po pewnym czasie!