W sobotnie popołudnie 14 sierpnia 2021 roku mieliśmy przyjemność odwiedzić Izbę Pamięci „Dziedzictwo Ziemi Liskowskiej„ w Liskowie, tworzoną dzięki pracy społecznej członków R.G.H Schondorf. Członkowie Grupy przywitali nas zacnie, a nasza podróż zaczęła się od poczęstunku, potem zaczęliśmy zwiedzać.
Przenieśliśmy się w czasie do początku XX wieku i mogliśmy zobaczyć jak wyglądał pokój zasłużonego dla Liskowa ks. Wacława Blizińskiego, dzięki któremu Lisków z podrzędnej miejscowości wybił się w dwudziestoleciu międzywojennym na miejsce wzorcowe, odwiedzane przez wycieczki turystyczne z całej Polski (gościem był także prezydent Ignacy Mościcki). W pokoju księdza znajdują się oryginalne, ponadstuletnie meble. Wystawa powstała z okazji przybycia kapłana do Liskowa oraz 150. urodzin księdza. Można zobaczyć także zdjęcie księdza za biurkiem. Dbałość o szczegóły w Izbie pamięci jest tak duża, że postarano się odtworzyć to zdjęcie na biurku wystawy (film YT). Następnie była sala z fotografiami liskowian, wydarzeń sakralnych czy zdjęć krajobrazowych Liskowa. Nie zabrakło przedmiotów związanych z gminną biblioteką w Liskowie – mogliśmy przeczytać dokument stwierdzający powstanie biblioteki, zobaczyć kopię ex librisa czy widokówkę wystawy „Praca i kultura Wsi” w Liskowie z 1937 roku. Izba Pamięci mieści się w stałej szkole, nie mogło zabraknąć więc elementu edukacyjnego i jak w filmie „Powrót do przyszłości” przenieśliśmy się w przeszłość, by zobaczyć, jak wyglądała stara klasa szkolna. Obok szkolnych ławek znajduje się ekspozycja, „Wiejskie druki na płótnie” z serii „Kolorowa Wieś”. Ekspozycja ma na celu przybliżyć zanikające piękno, kreatywność i barwność życia na wsi. Można na niej znaleźć historyczne klocki do druku bezpośredniego i do druku batikowego.
Po dwóch bardzo ciekawych ekspozycjach głodni podróży w czasie zanurzyliśmy się epoce PRL-u (zwiastun film YT). Nasi klubowicze odnaleźli na wystawie nie lada eksponaty, takie jak: gazeta z artykułem o ufo, komiksy z serii o Kajku i Kokoszu, Thorgale czy magazyn „Relax”. Kudłaty wpadł na pomysł odegrania scenki z lat komuny (film YT).
Dzieci, które odwiedzają to miejsce mogą pooglądać kreskówkę „Kajko i Kokosz”, starsi mają dostęp do starych płyt gramofonowych – wystarczy usiąść wygodnie w fotelu i wyobrazić sobie jak żyli nasi dziadkowie. W holu obejrzymy najnowszy nabytek Izby Pamięci – wystawę poświęconą skamieniałościom, które w 2021 roku odkryli poszukiwacze z R.G.H Schondorf. Oprócz skamieniałości dostępny jest film prezentujący historię tych eksponatów.
Na wystawie poświęconej drugiej wojnie światowej zobaczymy oryginalne części rakiety V-2, wydobyte dzięki działaniom Stowarzyszenia Schondorf oraz kolekcje przedmiotów związanych z II wojną światową czy kilka eksponatów z czasów powstania styczniowego. Dla fanów militariów II wojny światowej to nie lada gratka!
Jedną z ostatnich ekspozycji jest ta poświęcona domowi liskowskiemu. Dzięki niej możemy zanurzyć się w przeszłość i obcować z mieszkaniem starych liskowian, obejrzymy kobiecy strój ludowy czy przedmioty związane z domowym gospodarstwem. Na uwagę zasługuje pokój rzemieślniczy, gdzie wystawiono oryginalny stół stolarski z XIX/XX wieku oraz przedmioty związane z tym zawodem, w tym unikatową książkę lakierów firmy Nobel-Raucher Beizen. W książce opisano całą gamę lakierów sprzedawanych przez tę firmę. Ostatnia ekspozycja to przedwojenny sklep, w którym można było kupić wiele interesujących artykułów. Nasi klubowicze wykonali sobie pamiątkowe zdjęcia jako sklepikarze czy interesanci.
Izba Pamięci w Liskowie to unikatowe miejsce w skali regionu! Sama okolica Lisków-Goszczanów jest bardzo urokliwa, pełna tajemnic i warta odwiedzenia, a Izba jest centralnym punktem wycieczek krajoznawczych w regionie. Każdy, kto przejeżdża przez Lisków i ciekawi go historia tego miejsca, powinien poświęcić trochę czasu i odwiedzić Izbę. Stowarzyszenie R.G.H Schondorf, które trzyma pieczę nad tym miejscem, stara się zainteresować gości historią Liskowa i nieźle im to wychodzi. Wystawy są bogate w wiele interesujących artefaktów z różnych epok oraz uzupełnione o elementy multimedialne. Wystawy dostępne będą niedługo w wersji cyfrowej, jednak interakcji na żywo z ludźmi, którzy tworzą Izbę Pamięci oraz obcowania z eksponatami na wystawach nie zastąpi żadna supernowoczesna technika. Warto odwiedzić stronę Stowarzyszenia oraz ich fejsbukowy profil. Zainteresowanych historią, nie tylko regionu, zachęcam do odwiedzenia Liskowa i Izby Pamięci!
Na naszym blogu możecie przeczytać wywiad z członkiem Stowarzyszenia R.G.H Schondorf, a na naszym kanale YT obejrzeć film ze spotkania z członkami Stowarzyszenia, którzy opowiedzieli nam o Tajemnicach Regionu Sieradzkiego.