W sobotę 30 stycznia 2021 r. za pośrednictwem Jitsi odbyła się prawdziwa uczta duchowa miłośników regionu sieradzkiego. Członkowie Stowarzyszenia Schondorf opowiedzieli nam o tajemniczych aspektach II wojny światowej, skupiając się oczywiście na Sieradzu. W Stowarzyszeniu działają pasjonaci, historycy-amatorzy, jak sami się określają. Opowiadając nam o schronach, budynkach i przeznaczeniu sieradzkiego poligonu można było poczuć się jak podczas podróży w czasie. Do epoki smutnej (okupacja niemiecka), ale niezwykle ciekawej dla miłośników wszelakich militariów i dziejów najnowszych. Prezentację uzupełniały zdjęcia, plany i mapy. Często były to unikatowe zdjęcia, także kolekcji prezentowanych w Izbie Pamięci Stowarzyszenia.
Oglądając prezentację i słuchając „schondorfowców” można było się zadumać nad losami ludzi, zastanowić nad przeznaczeniem wielu lokalizacji i… pocieszyć się, że żyjemy w równie ciekawych czasach, ale o wiele bezpieczniejszych. Artefakty przedstawiane podczas spotkania online nie dotyczyły tylko i wyłącznie II wojny światowej. Stowarzyszenie ma w swoich zbiorach starsze eksponaty, nie zawsze związane tylko z militarną częścią naszego życia społecznego (skamieniałości, artefakty kultury przeworskiej, pamiątki z PRL-u), chociaż te militarne stanowią sporą część kolekcji (np. części V2!). Wspomniano także o zbiorach z prywatnego Muzeum Historycznych Pojazdów Militarnych i Techniki Motoryzacyjnej Jacka Kopczyńskiego.
Fajnie było także posłuchać o legendzie związanej z goszczanowskimi Turczynkami i dowiedzieć się jak wyglądają realia legalnych poszukiwań eksploratorskich. Słuchacze pytali m.in. o poligon w Sieradzu, most sieradzki i legendy o ukrytych składach broni, depozytach, skarbach. Od tamtych czasów minęło wiele lat, a nadal sporo tajemnic czeka na wyjaśnienie. Być może właśnie ty, czytający te słowa, zainteresujesz się regionalistyką i dorzucisz swoją cegiełkę do gmachu wiedzy!
Wątek sieradzkiego poligonu będziemy kontynuować na kolejnym spotkaniu. Dziękujemy za żywą lekcję historii i postaramy się Was odwiedzić większą grupą w Liskowie! Warto także zaglądać na stronę Stowarzyszenia podlinkowaną wyżej i kanał na Youtubie, np. aby obejrzeć film.
Opinia Tomka (TS):
„Stowarzyszenie Regionalna Grupa Historyczna Schondorf ciekawiło mnie już w 2015 roku, kiedy prowadziłem forum sieradzkiego oddziału PTTK. Bardzo się cieszę, że udało się zaprosić członków Stowarzyszenia i że poopowiadali nam o tajemnicach regionu sieradzkiego. Po prezentacji napłynęło do mnie dużo głosów zadowolenia i gratulacji z powodu prezentacji. Nie powiem, że dla osoby, która to organizowała, były to naprawdę miłe słowa. Ucieszyłem się, że fani regionu, goście z innych zakątków kraju, mogli posłuchać o okolicy i tajemnicach, które ona skrywa. Mam nadzieję na więcej wartościowych spotkań w Klubie i w Powiatowej Bibliotece”.
Link do prelekcji: