Tadeusz Baranowski jest artystą, malarzem, rysownikiem, ilustratorem, scenarzystą komiksowym. Wykreowane przez niego postacie (m.in. Kudłaczek i Bąbelek, profesorek Nerwosolek z Entomologią Motylkowską, Szlurp i Burp, Orient Men), światy i serie bawią kolejne pokolenia czytelników. Twórczość komiksowa Tadeusza Baranowskiego wymyka się prostym definicjom. Artysta bawi się kadrami, dyskutuje z bohaterami, nadaje im samoświadomość, nawiązuje do popkultury i kanonu kulturalnego.
Opowieści rysunkowe Baranowskiego wyróżnia także kolorystyka albumów i absurdalny humor, który powoduje, że bardzo szybko przywiązujemy się do postaci i grepsów słownych. Jednocześnie autor szanuje czytelnika i stara się przemycać w kadrach różne informacje o charakterze dydaktycznym. Wszystko to powoduje, że jego twórczość praktycznie się nie zestarzała. Przy ponownej lekturze tytuły nabierają głębi, a odbiorcy odkodowują kolejne poziomy aluzji i gier słownych.
Na spotkaniu online poświęconym twórczości komiksowej autora „Podróży smokiem Diplodokiem” uczestnicy mogli wymienić się także ogólnymi spostrzeżeniami na temat komiksu i jego roli w procesie edukacji oraz sile sentymentu w recepcji „kadrów i dymków”.
Prowadzący spotkanie Paweł Jezierski, kierownik Wypożyczalni dla Dorosłych, miłośnik komiksów i moderator Klubu Miłośników Fantastyki „Sagitta”, przedstawił życiorys artysty, omówił kilka przykładowych albumów oraz zachęcił do rozpoczęcia przygody z niebanalnym rysownikiem, jakim z pewnością jest Tadeusz Baranowski, klasyk polskiego komiksu, odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Od czego zacząć? Od „Podróży smokiem Diplodokiem”, „Na co dybie w wielorybie…” oraz „Skąd się bierze woda sodowa…”, nie zapominając o „Antresolce profesorka Nerwosolka”, wymienionej w antologii „1001 Comics You Must Read Before You Die”.
Spotkanie online za pomocą Jitsi odbyło się 17 grudnia 2020 r.